Jak zaplanować ciążę – zostań odpowiedzialną i świadomą mamą

Decyzja o zajściu w ciąże powinna być świadoma. Każde dziecko, które przychodzi na świat powinno być chciane i kochane. Decyzja o poczęciu dziecka musi być dobrze przemyślana przez obojga partnerów. Świadome macierzyństwo powinno być czymś oczywistym w XXI wieku. Jak wskazują statystyki  coraz więcej kobiet planuje poczęcie dziecka, a wcześniej się do tego odpowiednio przygotowuje. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do ciąży, mamy większe szanse, że dziecko urodzi się w pełni zdrowe, a organizm kobiety lepiej zniesie ten wyjątkowe dziewięć miesięcy.

belly-1434852__180

Jakie badania wykonać przed zajściem w ciążę

Każda kobieta, która chce zajść w ciąże powinna udać się do swojego lekarza ginekologa. Specjalista pomoże zaplanować przygotowanie do poczęcia, a także zbada czy nie istnieją żadne przeciwwskazania. Przed poczęciem dziecka należy wykonać następujące badania:

– morfologię krwi i analizę moczu;

  • oznaczenie grupy krwi;

– cytologię szyjki macicy;

– badania czystości pochwy;

– oznaczenie poziomu hormonów tarczycy;

  • USG dopochwowe , a także inne badania zalecone przez lekarza.

Kobieta, która planuje macierzyństwo powinna również zaszczepić się przeciw wirusowi różyczki, jeżeli wcześniej nie była szczepiona i nie chorowała na tą chorobę. Szczepienia należy dokonać minimum na trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę.

Dieta przyszłej mamy

Dla przyszłej mamy nie bez znaczenie jest dieta. Na kilka miesięcy przed poczęciem należy odstawić wszelkie używki takie jak: alkohol, czy nikotyna, gdyż mogą one uszkodzić płód. Dieta musi być urozmaicona, przede wszystkim musi składać się ona ze pełnowartościowych, zdrowych produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Jednak najważniejszy w diecie przyszłej mamy jest kwas foliowy, który odpowiada za prawidłowy rozwój płodu. Ilość dostarczanego wraz z pożywieniem folianu nie jest wystarczająca. Dlatego też świadomie planujące ciąże kobiety powinny zażywać preparaty zawierające kwas foliowy np. Folik mama.

Po preparaty z witaminą B9 należy sięgnąć minimum na dwa miesiące przed planowanym poczęciem. Każda młoda kobieta, która w przyszłości chciałaby zostać matką powinna zdawać sobie sprawę jak ważny dla jej zdrowia oraz zdrowia jej dziecka jest kwas foliowy. Przyjmowanie np. Folika mamy jest konieczne jeśli kobieta przez dłuższy czas stosowała antykoncepcję, która ogranicza wchłanianie witaminy B9.

Dni płodne

Aby w pełni świadomie począć dziecko należy wiedzieć w jakim dniu cyklu menstruacyjnego u kobiety występują dni płodne. W ich ustalaniu z pewnością pomoże ginekolog. W tych dniach zwiększa się możliwość zajścia w ciążę.

pregnancy-775041_960_720

Jak zaplanować ciążę, czyli moda na świadome macierzyństwo

Każda kobieta, której zależy na zdrowiu własnym oraz jej dziecka musi zaplanować poczęcie, aby mieć pewność, że dołożyła wszelkich starań, aby jej dziecko przyszło na świat zdrowe. Kobietę dojrzałą i świadomą, charakteryzuje już sama chęć posiadania i planowania przyszłego potomstwa. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *