Jak zwalczyć mokry kaszel?

kaszel

Mokry uporczywy kaszel jest bardzo dokuczliwy zarówno w przypadku dzieci jak i osób dorosłych. Jednak  pełni on bardzo ważną funkcję, gdyż spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina z zatok i nosa może zostać usunięta. W takich przypadkach sami czujemy, że wydzielina jest odkrztuszana.

Przyczyny kaszlu mokrego

Mokry i uporczywy kaszel jest najczęściej objawem infekcji górnych dróg oddechowych. W wielu przypadkach mokry kaszel może świadczyć także o poważnych chorobach jak: gruźlica lub też przewlekła obturacyjna choroba płuc. Kaszel mokry pojawia się także w czasie zapalenia płuc oraz ostrego zapalenia oskrzeli, a także przy astmie oskrzelowej, mukowiscydozie i rozedmie płuc. W przypadkach kiedy mokry, uporczywy kaszel nie jest spowodowany infekcją wirusową lub bakteryjną i nie ustępuje po kilku dniach koniecznie należy udać się do lekarza.

Syropy na kaszel mokry

Kaszel mokry można bardzo szybko wyleczyć, poprzez zażywanie syropów rozrzedzających oraz ułatwiających odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Wraz z rozwojem infekcji zalegająca w drogach oddechowych wydzielina staje się coraz bardziej lepka i gęsta, dlatego ważne jest aby już na początku choroby sięgnąć po syrop na kaszel mokry. Syropy na kaszel mokry zazwyczaj są produkowane na bazie ziołowych ekstraktów, które rozrzedzają i ułatwiają wykrztuszanie wydzieliny. W większości przypadków ziołowe syropy wystarczają aby wyleczyć kaszel mokry i ułatwić oddychanie. Jeżeli ziołowe i naturalne syropy nie są w stanie rozrzedzić wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych należy sięgnąć po syropy, które zawierają ambroksol takie jak np. Ambrosol TEVA. Takie syropy na uporczywy mokry kaszel rozrzedzają wydzielinę śluzową, czyli działają mukolitycznie, zmniejszają jej lepkość i gęstość. Poprawiają one również transport śluzowo-rzęskowy, czyli ułatwiają przesuwanie podczas kaszlu.

children-148898_960_720

Inne metody leczenia kaszlu mokrego

W przypadku kaszlu mokrego, przez cały okres infekcji musimy dbać o nawilżenie powietrza w pomieszczeniach w których przebywamy. Nawilżanie powietrza jest skuteczne zarówno w przypadku kaszlu mokrego jak i suchego. Do innych, domowych naturalnych metod leczenia kaszlu mokrego oraz innych objawów infekcji dróg oddechowych jest można zaliczyć spożywanie czosnku, soku malinowego lub syropu z cebuli. Nie można zapomnieć o dobroczynnym działaniu miodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *