Jakie badania w ciąży musi wykonać przyszła mama?

Okres ciąży to niezwykły czas w życiu każdej kobiety. Magiczne 9 miesięcy zmienia jej dotychczasowe  życie. W tym ważnym czasie, każda przyszła mama musi podwójnie dbać o siebie i wykonywać szereg niezbędnych badań. Badania w ciąży pomagają wykluczyć występowanie niektórych chorób u dziecka, a także pozwalają zadbać o zdrowie kobiety. Dzięki nim możemy wcześniej określić płeć dziecka, czy zapobiec powstawaniu chorób.  Aby nie zapomnieć o żadnym ważnym badaniu warto prowadzić kalendarz badań w ciąży.

Kiedy na pierwsze badanie?

Kiedy na teście ciążowym pojawią się dwie magiczne kreseczki, to należy jak najszybciej umówić się na pierwszą wizytę u ginekologa. Nie powinno się zwlekać i odkładać takiej wizyty. Na pierwszym badaniu lekarz sprawdzi ogólny stan zdrowia, a także przeprowadzi wywiad dotyczący przebytych chorób, również w rodzinie pacjentki. Ginekolog założy kalendarz ciąży, w którym określi przybliżony termin zapłodnienia i porodu. Odbędzie się również pierwsze badanie ginekologiczne wewnętrzne w czasie ciąży. Ginekolog wypisze skierowania na dalsze badania takie jak: określenie grupy krwi i Rh, przeciwciał odpornościowych, morfologię, ogólne badanie moczu, określenie glukozy we krwi, cytologię, badanie na nosicielstwo wirusa kiły, a także badanie w kierunku przeciwciał toksoplazmozy oraz przeciwciał przeciw wirusowi cytomegalii.

Kolejne wizyty

Kobiety w ciąży gabinet lekarza ginekologa muszą odwiedzać przynajmniej raz w miesiącu, a pod koniec w III trymestrze co dwa tygodnie. W trakcie tych wizyt lekarz będzie kontrolował masę ciała przyszłej mamy i dziecka, wyniki morfologii, ciśnienie, czy pracę serca oraz ogólne samopoczucie. Bardzo ważne jest badanie USG w ciąży, które trzeba przeprowadzić minimum trzy razy pomiędzy 11 a 13, 20 a 22 oraz 30-32 tygodniem ciąży. W zależności od stanu zdrowia ciężarnej kobiety oraz jej dziecka lekarz może zlecić częstsze lub dodatkowe badania. W określonych przypadkach przeprowadza się badania prenatalne o których szerzej możemy przeczytać na: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/badania-w-ciazy# . USG w ciąży pozwala monitorować rozwój dziecka, dzięki niemu można poznać też płeć maluszka. Nie można pomijać badań zaleconych przez lekarza, gdyż można narazić nie tylko zdrowie ale i życie swoje i dziecka. Ważne jest również zachowanie zdrowego stylu życia i odpowiedniej diety przez przyszłe mamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *