Jęczmień na powiece – jak go wyleczyć?

Jęczmień na oku, to dokuczliwy i bolesny grudkowy ropień jednego lub kilku gruczołów, których ujście znajduje się na brzegach powiek. Ropień swoim kształtem przypomina ziarno stąd też jego nazwa. Wyróżniamy dwa rodzaje jęczmienia: zewnętrzny oraz wewnętrzny. W przypadku tego drugiego niekiedy potrzeba jest interwencja chirurgiczna.

Przyczyny jęczmienia

Jęczmień jest najczęściej wywoływany przez bakterie gronkowca, a pojawieniu jęczmienia sprzyjają między innymi dotykanie i tarcie oczu brudnymi rękoma, niedokładne zmywanie makijażu, a także źle dobrane kosmetyki do makijażu i pielęgnacji oczu. Kontakt z chemicznymi oparami oraz przebywanie w zadymionych pomieszczeniach również sprzyja powstawaniu jęczmienia. Przyczyną często pojawiających się licznych jęczmieni może być również cukrzyca. Do charakterystycznych objawów tego schorzenia jest obrzęk, ból i zaczerwienie powieki, a następnie ropna wydzielina, która wydostaje się na zewnątrz wzdłuż rzęs, a także światłowstręt i łzawienie.

Domowe sposoby leczenia jęczmienia

Do najpopularniejszych domowych sposobów leczenia jęczmienia jest pocieranie złotem. Zanim jednak dotkniemy  powieki złotym przedmiotem np. obrączką, pierścionkiem, musimy je zdezynfekować, a następnie rozgrzać pocierając o czystą szmatkę. Taką złotą obrączkę przykładamy do powieki i delikatnie masujemy jęczmień. Kolejnym sprawdzonym sposobem jest użycie ciepłego, ugotowanego jajka. Jajka nie obieramy lecz zawijamy w czystą chusteczkę i przykładamy do zamkniętej powieki. Obrzęk i ból spowodowany ropniem złagodzimy stosując okład z naparu zielonej herbaty, rumianku, kwiatów nagietka lub liści malin. Zalecane jest również picie naparu z mniszka lekarskiego, gdyż mniszek pozwala usunąć z organizmu bakterie, które wywołują powstawanie jęczmienia na powiekach. W przypadku często pojawiających się i licznych jęczmieni konieczna jest wizyta u lekarza okulisty, który może zalecić stosowanie specjalistycznych kropli i maści. Niekiedy potrzebna jest interwencja chirurgiczna.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *