Jesienne przesilenie i jego skutki

Jesienne przesilenie to zespół wielu objawów psychicznych oraz fizycznych, które są spowodowane nagłymi zmianami pogodowymi. Objawy przesilenia jesiennego pojawiają się u osób, które mają zmniejszoną zdolność adaptacji do zmian warunków atmosferycznych. Jesienne przesilenie nie jest chorobą lecz zespołem objawów osłabienia organizmu wynikających ze zmiany aury. O przesileniu jesiennym mówmy wówczas, gdy objawy utrzymują się przez krótki czas, kiedy taki stan utrzymuje się dłużej należy szukać innych przyczyn.

Jesienne przesilenie i jego przyczyny

Częste opady deszczu, zachmurzenie, wiatr, spadek temperatury, wcześnie zapadający zmrok to początek listy przyczyn przesilenia jesiennego. Kolejne przyczyny to bark promieni słonecznych, które pozytywnie wpływają na nasz humor oraz świeżego powietrza, gdyż jesienią rzadziej spędzamy czas na powietrzu, a organizm nie jest dobrze dotleniony. Wpływ na gorsze samopoczucie jesienią ma również nasza dieta, w której odczuwamy brak witamin. Jesienią częściej sięgamy po tłuste i ciężkostrawne posiłki, które sprawiają, że czujemy się ociężali i senni. Na sezonową depresję spowodowaną brakiem wystarczającej światła i załamaniem pogody częściej narażeni są młodzi ludzie w wieku 20-30 lat, a zwłaszcza kobiety.

Objawy jesiennego przesilenia

Objawy przesilenia jesiennego przypominają objawy depresji i najczęściej są to objawy psychiczne, do których zaliczamy: nieuzasadnione przygnębienie i apatię, lęk, drażliwość, niepokój, a także brak motywacji do działania. Do objawów fizycznych zaliczamy: osłabienie organizmu, brak energii i zmęczenie, wzmożony apetyt, senność i problemy ze snem, a u kobiet nasilają się objawy związane z napięciem miesiączkowym. Do najbardziej charakterystycznych objawów jesiennego przesilenia zalicza się jednak utratę dotychczasowych zainteresowań, brak motywacji i niechęć do jakichkolwiek kontaktów towarzyskich.

Jak poradzić sobie z jesiennym przesileniem?

Z jesiennym przesileniem można sobie skutecznie radzić. Walkę z jego objawami należy zacząć od zmiany diety. Świeże owoce oraz warzywa nie mogą zniknąć z naszych jadłospisów (w końcu jesienią też mamy ich dużo). Można też sięgnąć po witaminowe suplementy diety. Ważny jest także ruch i aktywność fizyczna, zwłaszcza ta na świeżym powietrzu. Dotleniony organizm, to szczęśliwy organizm. Oczywiście można sobie pozwolić na drobne przyjemności takie jak np. czekolada, można też odwiedzić na kilka minut solarium.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *