Kaszel suchy, a kaszel mokry- jak odróżnić i jak leczyć

Kaszel zarówno suchy jak i mokry jest niezwykle dokuczliwy, nie pozwala swobodnie oddychać, pracować i spokojnie spać. Nierzadko mamy bardzo duże trudności z odróżnieniem kaszlu suchego od kaszlu mokrego. Rozróżnienie takie jest bardzo istotne gdyż decyduje o doborze leków i metod leczenia. Kaszel suchy pojawia się zazwyczaj  na początku infekcji górnych dróg oddechowy, jednak może być też oznaką alergii lub astmy. Natomiast kaszel mokry pojawia się przy infekcji wirusowej i bakteryjnej, mogą być to zarówno zwykłe przeziębienia jak i poważne zakażenia.

Kaszel suchy

flu-97679_960_720

Kaszel suchy charakteryzuje się uczuciem łaskotania w tchawicy. Takie uczucie drażnienia w tchawicy powoduje ataki duszącego kaszlu lub ustawiczne pokasływanie. Suchy kaszel jest niezwykle męczący i niekiedy brzmi jak poszczekiwanie i nie powoduje odkrztuszania wydzieliny. Przyczyny suchego kaszlu mogą leżeć także poza układem oddechowym, może świadczyć np. o niewydolności układu krążenia. Zazwyczaj kaszel suchy jest objawem infekcji, w takich przypadkach po 2-3 zmienia się w kaszel mokry. W przypadku kaszlu suchego można podać syrop na kaszel suchy, który złagodzi objawy i przyśpieszy pojawienie się wydzieliny, zamieniając kaszel suchy w kaszel mokry.

Kaszel mokrychildren-148898_960_720

Kaszel mokry nazywany jest również kaszlem produktywnym i charakteryzuje się obecnością wydzieliny, którą odkrztuszamy podczas kaszlu. Wydzielina jest lepka i gęsta, w zależności od tego czy jest to infekcja wirusowa, czy bakteryjna wydzielina ma barwę białą, lub żółtą. Przy infekcji wirusowej odkrztuszana wydzielina ma barwę białą, a ta w przypadku infekcji bakteryjnej kolor odkrztuszanej wydzieliny ma barwę żółtą lub zielonkawą. Warto wiedzieć, że kaszel mokry jest naszym sojusznikiem w walce z chorobą. Dzięki niemu z gardła, tchawicy, krtani usuwana jest wydzielina w której znajdują się martwe i żywe drobnoustroje wywołujące chorobę. Kaszel mokry jest głębszy oraz ma bardziej bulgoczący dźwięk niż kaszel suchy. W leczeniu kaszlu mokrego należy stosować środki mukolityczne, które rozrzedzają wydzieliną i ułatwiają jej odkrztuszanie.

Leczenie kaszlu suchego i mokrego

W leczeniu kaszlu suchego jak i mokrego najskuteczniejsze jest stosowanie syropu, jednak ten powinien być dobrany do jego rodzaju. Syrop na kaszel suchy i mokry powinien być również podawany w odpowiednich ilościach do wieku i wagi pacjenta. Syrop na kaszel mokry nie może być zażywany przed snem, gdyż wykrztuśne działanie nie pozwoli na spokojny sen. W przypadku leczenia kaszlu u dzieci preparat powinien mieć także dobry smak. Syrop na kaszel suchy i mokry musi zawierać naturalne składniki. Warto zastosować także domowe sposoby, ważne jest nawilżenie powietrza w pomieszczeniach w których się śpi. Pomocne są ziołowe napary i herbatki, a także inhalacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *