Kłopotliwe zęby mądrości

Ósemki, zwane także zębami mądrości przysparzają niejednej dorosłej osobie dużo bólu i komplikacji z ich usunięciem. Zęby mądrości to ostanie zęby jakie wyrastają u ludzi, zazwyczaj pojawiają się pomiędzy 18 a 25 rokiem życia, u niektórych mogą wyrzynać się nawet do 40 roku życia, a u niektórych nie wyrastają wcale. W związku z tym, że trzecie zęby trzonowe pojawiają się gdy człowiek jest już dojrzały nazywane są zębami mądrości.

Po co nam zęby mądrości?

Zęby mądrości wydają się być całkowicie zbędne, gdyż nawet u osoby u których nie wyrosły nie mają problemów z przeżuwaniem i rozdrabnianiem posiłku. Niestety u większości osób u których wyrastają zęby mądrości to są one przyczyną bolesnych dolegliwości i najczęściej zostają usunięte. W związku z tym, że ósemki nie były w przeszłości potrzebne naszym przodkom, to zmiany ewolucyjne sprawiły, że obecnie ledwie mieszczą się w naszej szczęce, a gdy nie ma na nie miejsca mogą nawet skrzywić zgryz. Dlatego najczęściej  wyrastają częściowo lub wcale, lecz ich obecność może skrzywić zgryz, dlatego trzeba się ich pozbyć. Niestety tylko u garstki osób zęby mądrości wyrastają prawidłowo i bez problemu mieszczą się w łuku zębowym.

Kiedy usuwać zęby mądrości? 

Decyzja o usunięciu zębów mądrości w dużej mierze pokierowana jest wiekiem pacjenta oraz dolegliwości jakie mu ósemki przysparzają. Niestety ósemki bardzo szybko się “psują”, a ściślej są bardziej podatne na próchnica, dlatego najlepiej je usunąć. O ekstrakcji zębów mądrości powinny pomyśleć również te osoby u których rośnie więcej niż jedna ósemka zwłaszcza w tym samym łuku zębowym, co może prowadzić do jego skrzywienia oraz powodować duży dyskomfort. Zęby mądrości należy usunąć również wtedy, gdy powodują stany zapalne dziąseł, bardzo często należy również usunąć ósemki zatrzymane całkowicie. Ekstrakcją zębów mądrości zajmuje się chirurg szczękowy, przed usunięciem chirurgicznym należy wykonać prześwietlenie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *