Kolana szpotawe – przyczyny i leczenie

Termin “kolana szpotawe” określa nieprawidłową krzywiznę nóg oraz kolan skierowaną na zewnątrz –  w pozycji stojącej tworzy się szpara pomiędzy kolanami. Inna nazwa tego schorzenia to też “nogi łukowate” występuje ono bardzo często u małych dzieci, które w większości z tego wyrastają. Problem pojawia się natomiast gdy kolana szpotawe utrzymują się do wieku dorosłego.

Przyczyny kolan szpotawych

W większości przypadków kolan szpotawych przyczyny są takie same jak przy kolanach koślawych. Do głównych przyczyn zalicza się niewielką rotację za zewnątrz kości udowych w stawach biodrowych. Winne może być również rozmiękanie kości, które ma miejsce przy krzywicy oraz chorobie Pageta. Uszkodzenie nasad kości lub zaburzenia ich wzrostu w dzieciństwie. Kolejną przyczyną kolan szpotawych może być rozciąganie więzadeł przez dłuższy okres co ma miejsce np. w przypadku dżokejów. Zapalenie stawów ze ścieńczeniem chrząstek, jest także przyczyną dolegliwości.

Leczenie kolan szpotawych 

Leczenie kolan szpotawych jest potrzebne w niewielu przypadkach, gdyż zazwyczaj dochodzi do samoistnego ustąpienia szpotawości kolan. Z lekarzem warto skontaktować się wówczas gdy chcemy rozwiać swoje wątpliwości, lub w przypadku gdy występują jakieś niepokojące objawy. W poważnych, ciężkich przypadkach wykonuje się osteotomie, czyli przecięcie kości na dwie części i wyrównanie oraz złożenie ich we właściwej pozycji, lub inną operację ortopedyczną. Leczenie jest wskazane w przypadku utrzymywania się kolan szpotawych oraz w zapobieganiu rozwojowi choroby zwyrodnieniowej stawów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *