Kolka niemowlęca – czym jest jak sobie z nią radzić

Kolka niemowlęca to napady niedającego się ukoić płaczu, a nawet krzyku dziecka, które najczęściej występują w godzinach wieczornych i nocnych u niemowlaków. Kolce niemowlęcej zazwyczaj towarzyszy gwałtowne podkurczanie nóg oraz zaczerwienie twarzy, oddawanie gazów, niekiedy słyszalne jest również głośne przelewanie treści jelitowej. Kolka niemowlęca objawiać się może również oddawaniem zielonego stolca, który na chwilę przynosi ulgę maluszkowi.

Reguła “Trzech” kolki niemowlęcej

O kolce niemowlęcej mówimy wówczas, gdy czas jej napadu trwa co najmniej trzy godziny, pojawia się trzy razy w tygodniu, przez okres trzech tygodni. Zwykle napady kolki pojawiają się w pierwszych tygodniach życia maluszka i powracają przez okres 4-6 miesięcy od jego urodzenia. Jeśli objawy kolki pojawią się w pierwszym miesiącu życia, to utrzymają się do ponad trzech miesięcy. Natomiast jeżeli objawy kolki pojawią się pomiędzy drugim, a ósmym tygodniem to potrwają powyżej trzech miesięcy od jego urodzenia.

Przyczyny kolki niemowlęcej 

Kolka niemowlęca występuje najczęściej u zdrowych dzieci, u których podczas badania nie stwierdza się oznak żadnej choroby. Dokładnych przyczyn pojawiania się kolki nie udało się jak dotąd ustalić. Lekarze twierdzą, że może być ona wywołana zaburzeniami czynnościowymi w obrębie przewodu pokarmowego uwarunkowanym jego niedojrzałością. Takie zaburzenia mogą prowadzić do nadmiernego i bardzo bolesnego skurczu jelit, który wywołuje płacz u niemowląt. Kolka niemowlęca może być też spowodowana alergią na białko mleka krowiego, soję lub nietolerancję laktozy. Kolka może mieć też przyczynę w relacjach emocjonalnych pomiędzy rodzicami, a dzieckiem.

Co robić w przypadku napadu kolki?

W czasie napadu kolki niemowlęcej pamiętać należy, że niepokój rodzica przenoszony jest na dziecko i może potęgować objawy. Dziecku trzeba podać herbatkę ziołową zawierającą wyciąg z rumianku, werbeny pospolitej i lukrecji oraz kopru włoskiego i mięty. Można podawać także krople, które są dostępne w aptekach. Ważny jest też kontakt z maleństwem, chociaż kołysanie, przytulanie, czy noszenie na rękach nie daje pożądanych efektów, to kontakt z rodzicem jest bardzo ważny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *