Kolostomia – postępowanie dietetyczne

Kolostomia nazywana jest potocznie sztucznym odbytem. Zabieg operacyjny kolostomii, polega na wyprowadzeniu jelita grubego przez powłoki brzuszne na zewnątrz i utworzenie z niego sztucznego odbytu. Kolostomia może być tymczasowa lub stała.

Co to jest kolostomia?

Kolostomia jak wyżej zostało wspomniane polega na wyprowadzeniu jelita grubego poprzez powłoki brzuszne. Najczęściej przeprowadza się ją u pacjentów chorujących na nowotwór jelita grubego. W takich przypadkach zazwyczaj konieczne jest usunięcie fragmentu jelita lub odbytu wraz z guzem. Mały fragment jelita musi wystawać ponad skórę brzucha, ma kolor czerwony i nie jest unerwiony. Kolostomia jest zazwyczaj umieszczana w dolnej części brzucha po lewej stronie. Po okresie operacyjnym i przystosowania osoba ze stomią może w pełni normalnie żyć. Ważne jest przestrzeganie zasad higieny oraz właściwej diety, o czym dokładnie poinformuje personel medyczny.

Kolostomia a dieta

Pacjenci z wyłonioną stomią jelita grubego powinni jeść często, bo 5-6 razy dziennie, lecz w małych porcjach, najlepiej w regularnych odstępach czasu i o stałych porach. Dieta musi zostać dobrana indywidualnie, ponieważ każdy organizm po wykonaniu zabiegu reaguje inaczej. Posiłki muszą być bogate w błonnik, a także składać się w dużej mierze z warzyw i owoców. Nie można zapomnieć o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości wody. Osoby ze stomią muszą wypijać co najmniej dwa litry wody dziennie. Nie wskazane jest spożywanie produktów uważanych za wzdymające np. kapusty, cebuli, ogórków, a także napojów gazowanych. Warto wiedzieć, które produkty spożywcze mogą wzmagać nieprzyjemny zapach, a które taki zapach neutralizują, a także jak postępować w przypadku biegunki. Więcej o diecie dla osób z kolostomią dowiemy się na: https://www.convatec.pl/stomia/%C5%BCycie-ze-stomi%C4%85/porady-%C5%BCywieniowe-i-wskaz%C3%B3wki-dietetyczne/kolostomia/#.

Pielęgnacja kolostomii

Aby osoby z kolostomią mogły czuć się komfortowo muszą pamiętać o prawidłowej pielęgnacji i higienie wyłonionej stomii oraz skóry wokół niej. Przylepiec lub płytka musi być dobrze dopasowana do wielkości oraz kształtu stomii, dzięki temu mamy pewność, że skóra jest właściwie zabezpieczona. Niepokojące objawy i zmiany na skórze wokół stomii trzeba skonsultować z lekarzem. Przy kolostomii łatwo i szybko można uzyskać regularność wypróżnień, co ułatwia wymianę worka i sprzętu stomijnego. Do wymiany potrzebny jest nowy worek, akcesoria do pielęgnacji skóry i stomii, a także nożyczki, gąbka lub myjka, ciepła woda i mydło oraz woreczek na odpadki. Plaster z workiem trzeba odklejać od góry do dołu. Stomię i skórę wokół niej należy dokładnie umyć wodą  z mydłem za pomocą gąbki lub myjki i osuszyć.Następnie trzeba przykleić nowy sprzęt, a stary zawiązać dokładnie i wyrzucić do kosza.

Źródło obrazka wyróżniającego: www.covatec.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *