Krwawienie z nosa – co zrobić?

Krwawienie z nosa może mieć wiele przyczyn i zazwyczaj budzi w nas niepokój. W większości przypadków krwawienie z nosa nie jest poważnym objawem, jednak warto wiedzieć jak postępować w przypadku gdy “puści się” nam krew z nosa.

Co robić w przypadku krwawienia z nosa? 

Kiedy nam lub naszym bliskim przytrafi się krwawienie z nosa, należy usiąść i lekko pochylić się ku przodowi. Można też lekko opuścić głowę. Jest to najlepsza pozycja, bo dzięki temu krew lub skrzepy krwi, nie blokują dróg oddechowych. Dzięki pochyleniu głowy w dół krew też szybciej spłynie. Nigdy nie można odchylać głowy do tyłu. Trzeba też dolną część nozdrzy przez około 15 minut i w tym czasie oddychać przez usta. Kiedy krwawienie już ustąpi należy unikać dotykania oraz wydmuchiwania nosa. Natomiast jeśli krwawienie nie ustępuje przez 20 minut trzeba zgłosić się do lekarza. Do nosa można przyłożyć też woreczek z lodem, aby obkurczyć naczynia krwionośne. O szybką pomoc medyczną koniecznie trzeba się postarać, jeśli krwawienie z nosa wystąpi po mocnym uderzeniu w głowę i może być objawem złamania kości czaszki. Do lekarza trzeba też zgłosić się jeśli krwawienie występuje u nas często i gdy towarzyszą mu inne niepokojące objawy np. zawroty głowy, omdlenia, podwyższona temperatura ciała.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *