Łaknienie spaczone – co to jest i jak mu zapobiegać

Ludzie z łaknieniem spaczonym jedzą lub mają apetyt na dziwne substancje, niejednokrotnie nie będące jedzeniem np. krochmal, ziemię, glinę, farby, tynki, kleje, lód, włosy czy żwir. Jedzenie takich rzeczy zazwyczaj powoduje ból brzucha. Łaknienie spaczone pojawia się często u dzieci pomiędzy pierwszym, a szóstym rokiem życia. Schorzenie nie odnosi się do niemowląt i dzieci do 18 miesiąca życia, które wkładają wszystko do ust, co stanowi ich metodę poznawczą różnych przedmiotów. Objaw ten występuje bardzo często u osób psychicznie upośledzonych i psychotycznych. Spaczone łaknienie w mniej skrajnej postaci może też występować u kobiet w ciąży, które jedzą w dużych ilościach, produkty których wcześniej nie jadły.

Łaknienie spaczone – przyczyny

Łaknienie spaczone może być spowodowane instynktowną potrzebą uzupełnienia brakujących minerałów np. znane są przypadki osób z anemią, jedzących glinę, która zawiera żelazo. Do tego schorzenia mogą również doprowadzić czynniki psychologiczne. Przyczyny wywołujące łaknienie spaczone nie są jeszcze dobrze poznane, ale mogą być związane między innymi: ze złymi warunkami mieszkalnymi, niskim dochodem czy konfliktem emocji. Duże prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia pojawia się jeśli ktoś w rodzinie wcześniej chorował, a także u osób źle odżywiających się i żyjących w ubóstwie.

Zapobieganie łaknieniu spaczonemu

Aby zapobiegać łaknieniu spaczonemu u dzieci, należy usunąć z ich zasięgu przedmioty, które nie powinny być jedzone. Trzeba również zadbać o zrównoważoną i zawierającą odpowiednie minerały dietę. Osobom z tym schorzeniem powinniśmy zapewnić wsparcie emocjonalne.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *