Leczenie kanałowe zęba – czy jest się czego bać?

Wizyta u dentysty nigdy nie jest przyjemnością, nawet jeżeli mówimy tylko o wizycie typowo kontrolnej. To oczywiście stres i czasem także spory wydatek, a już w szczególności wtedy, kiedy z naszymi zębami lub dziąsłami dzieje się coś poważnego. Czy leczenie kanałowe zęba to coś, czego należy się obawiać i kiedy jest odpowiedni na nie moment? Postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania w tym wpisie.

Niestety, ale cały czas wiele osób podchodzi do wizyty u dentysty, jak do zła koniecznego. Nie zapisuje się na wizyty, dopóki nic ich nie boli, a w momencie kiedy tak zaczyna się dziać, potrafią dalej odwlekać wizytę w gabinecie specjalisty. To niestety może powodować dalsze komplikacje, a finalnie sprawić, że ucierpi nie tylko sam pacjent, ale także i jego portfel. W końcu kiedy dochodzi do poważnych powikłań, leczenie do tanich może nie należeć. I tak właśnie jest, kiedy następuje zapalenie miazgi zębowej.

Leczenie kanałowe zęba

To najczęstsza przyczyna, która prowadzi do tego, że trzeba umówić się do dentysty na leczenie kanałowe zęba, które znane jest także pod nazwą leczenie endodontyczne. Kiedy będziemy wiedzieć, że potrzebujemy tego typu zabiegu? Najczęstszym objawem, który wskazuje na to, że trzeba się będzie wybrać do dentysty, jest oczywiście ból zęba i jego okolic. Nie jest to coś przyjemnego i akurat w tym przypadku, zwykłe leki przeciwbólowe na niewiele się zdają. Owszem, mogą dawać chwilową ulgę, ale na „dłużą metę” zwyczajnie nie zdają egzaminu.

Do tego może dochodzić jeszcze opuchlizna samego zęba, a konkretniej dziąsła gdzie doszło do zapalenia miazgi. To bowiem najczęstsza przyczyna, która prowadzi do leczenia kanałowego zęba. Kolejnymi mogą być martwica miazgi, zmiany około powierzchniowe lub też wcześniejsze zabiegi leczenia kanałowego, które zostały źle lub nieudolnie przeprowadzone. Wśród przyczyn, które mogą prowadzić do zapalenia miazgi zębowej zalicza się próchnicę, same uszkodzenia zęba lub też brak higieny jamy ustnej, w którego wyniku dochodzi po prostu do rozwijania się stanu zapalnego. I wtedy zaczyna pojawiać się ból.

rozpadający się ząb

Co trzeba zrobić w pierwszej kolejności?

Kiedy pojawia się opuchlizna, zaczerwienieni oraz oczywiście sam ból, trzeba podjąć pierwsze środki zaradcze. Najlepiej darować sobie domowe sposoby leczenia, które owszem mogą przynieść czasową ulgę, ale nie „zdadzą egzaminu” na dłużej. Wszelkiego rodzaju zimne okłady na miejsce opuchlizny oczywiście pomagają, ale to tylko chwilowa ulga. Podobnie, jak leki przeciwbólowe. W momencie, kiedy dochodzi już do infekcji i zapalenie zaczyna się dalej rozwijać, bezwzględnie należy udać się do gabinetu dentystycznego.

Warto rozważyć także całodobową pomoc stomatologiczną, jeżeli ból jest już nie do zniesienia i potrzebujemy natychmiastowej pomocy. Z tymi rzeczami nie ma żartów. Należy się także przygotować na to, że tego typu choroba wymaga czasem naprawdę długotrwałego leczenia, a to oznacza przynajmniej kilka wizyt. Nie jest oczywiście nic przyjemnego, ale niestety w tej sytuacji, nie ma wyjścia. Im wcześniej wybierzemy się do gabinetu dentystycznego, tym lepiej, bo im dłużej będziemy z tym zwlekali, tym większa szansa na to, że sytuacje będzie się stale pogarszała. To może doprowadzić do poważnych powikłań oraz coraz większego bólu, który w pewnym momencie stanie się po prostu nie do zniesienia.

Co to jest miazga zębowa?

Zanim przejdziemy do tego, jak wygląda leczenie kanałowe zęba, warto wiedzieć, czym w ogóle jest zapalenie miazgi zębowej, które do niego prowadzi. Miazga zębowa znajduje się w samym centrum naszych zębów, gdzie dodatkowo są umieszczone jeszcze kanały nerwowe. W momencie, kiedy dochodzi do zapalenia miazgi, te kanały są „ściskane”, co powoduje oczywiście ból oraz dyskomfort. Kanały trzeba oczyścić, ale już w momencie, kiedy zniknie lub częściowo zejdzie opuchlizna. Może się więc zdarzyć tak, że pierwsza wizyta u dentysty skończy się na wykonaniu rentgena (bo zobaczyć to, czego nie widać gołym okiem) oraz odpowiednim antybiotyku. Kuracja może trwać kilka dni, ale kiedy zacznie działać, opuchlizna powoli zacznie się cofać, a ból będzie stawał się stopniowo coraz mniejszy.

Nie wolno jednak rezygnować wtedy z kolejnej wizyty u dentysty bo „już nie boli”. Niedługo ból może powrócić i to ze zdwojoną siłą.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Pierwszą z czynności przeprowadzanych przez lekarza, będzie usunięcie próchnicy chorego zęba oraz wykonanie dojścia do kanałów. Następnie usuwa się miazgę, która powodowała problem oraz oczyszcza kanały korzeniowe. Wtedy też usuwane są bakterie, które w pierwszej chwili doprowadziły do zapalenia miazgi oraz bólu. Takie czyszczenie polega na płukaniu kanałów specjalnym roztworem dezynfekującym. Następnie kanały są osuszane oraz uszczelniane tak, żeby nie doszło do kolejnego zapalenia. Kiedy wszystko będzie już gotowe, ząb zamyka się specjalna plombą tak, żeby nie dostawały się do niego resztki jedzenia czy próchnica i żeby cała sytuacja się nie powtórzyła.

przybory do leczenia kanałowego

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

To oczywiście uzależnione jest od konkretnego gabinetu stomatologicznego, ale nie jest to niestety tani zabieg. I niestety, ale rzadko kiedy kończy się tylko na jednej wizycie. Można założyć, że jednorazowy koszt to około 150-200 złotych w zależności od gabinetu oraz od tego, czy korzystało się ze znieczulenia lub robiło RTG. Takich wizyt może być nawet cztery lub pięć. Pamiętajmy więc o codziennej higienie jamy ustnej, by nie mieć takich problemów, a kiedy się pojawią, czym prędzej udajmy się do dentysty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *