Łuszczyca – co należy o niej wiedzieć

Łuszczyca to długotrwała choroba zapalna skóry, która średnio dotyka 1 na 50 osób. Objawy łuszczycy zazwyczaj pojawiają się pomiędzy 10 a 30 rokiem życia, chociaż choroba może ujawnić się w każdym wieku. O łuszczycy mówimy wówczas, gdy nowe komórki skóry wytwarzane są w nadmiarze i szybko przesuwają się z głębszych warstw ku powierzchni skóry tworząc czerwone i wzniesione plamy pokryte drobnymi łuskami albo grubymi i białymi płytkami. Choroba reaktywuje się od czasu do czasu, powodując nawroty pełnoobjawowej choroby, pomiędzy którymi występują bezobjawowe reemisje.

Rodzaje łuszczycy

Wyróżnić można kilka rodzajów łuszczycy, najbardziej powszechna jest zwykła i dotyka 9 na 10 osób chorujących na łuszczycę. Plamy spowodowane chorobą pojawiają się na tułowiu i kończynach, głównie na: łokciach, kolanach, dłoniach i wokół pępka, a także na dole pleców i na owłosionej skórze głowy. W wyniku choroby mogą pojawić się też dołki na powierzchni paznokci, pogrubienie lub uniesienie płytki paznokcia. Najrzadszym lecz najpoważniejszym rodzajem jest erytrodermia łuszczycowa, w której występuje rozległe zaczerwienienie całej skóry, a łuszczenie jest niewielkie. Ten rodzaj łuszczycy spowodowany jest nieprawidłowym rozszerzeniem naczyń krwionośnych pod skórą, co prowadzi do bardzo szybkiej utraty ciepła oraz zakłóceń w równowadze płynów ciała.  Erytrodermia łuszczycowa potencjalnie zagraża życiu i wymaga natychmiastowego leczenia.

Leczenie łuszczycy

Łuszczycę leczy się za pomocą kremów i maści, które nawilżają skórę lub też obniżają tempo powstawania nowych komórek skóry. Dawne lekarstwa stosowane w leczeniu łuszczycy takie jak np. dziegcie są skuteczne ale mogą plamić skórę i ubrania. Nowe lekarstwa zawierają w swoim składzie pochodne witaminy D pod postacią kremu lub maści, a do tego są wygodne w stosowaniu. W trakcie leczenia może być zalecana także fototerapia z promieniowaniem ultrafioletowym A. Na kilka godzin przed naświetlaniem promieniami UVA podaje się pacjentowi leki  doustne: psoraleny lub retinoidy, które są syntetycznymi pochodnymi witaminy A. W leczeniu łuszczycy niektórzy pacjenci udają się nad Morze Martwe, gdyż słonce i bogaty w minerały muł oraz woda morska wspomagają leczenie, tak samo jak akupunktura. Leczenie może złagodzić objawy łuszczycy, jednak wybór najlepszej metody może być bardzo długi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *