Menopauza – fakty i mity

Menopauza nazywana też klimakterium lub przekwitaniem, to ostatnia miesiączka w życiu każdej kobiety. Menopauza oznacza cały okres przekwitania i może trwać nawet od czterech aż do trzynastu lat.To w pełni naturalny proces fizjologiczny, który polega najogólniej rzecz ujmując wygaśnięciu  czynności jajników, ustaniu owulacji i zatrzymaniu cyklu miesiączkowego.

Menopauza – mity

Każda kobieta zmienia kształty w okresie klimakterium – jest to powszechnie panujący stereotyp, a nie jest to prawdą. W okresie menopauzy szybsze przybieranie na wadze jest swoistą obrona organizmu przed spadkiem produkcji hormonów płciowych. Jednak przy zastosowaniu odpowiedniej diety nadmiar kilogramów nie powinien być straszny żadnej pani. Wystarczy jeść mniej, ale częściej i regularniej co 3-4 godziny. Kolejnym mitem dotyczącym pań w okresie menopauzy jest huśtawka nastrojów. Oczywiście taki stan miewa każdy niezależnie od wieku i płci, nie tylko kobiety przechodzące klimakterium. W tym przypadku panie powinny mieć listę rzeczy które sprawiają im przyjemność i muszą z niej korzystać najczęściej jak tylko jest to możliwe. wolny czas koniecznie trzeba przeznaczyć na przyjemności. Kolejnym mitem jest ten mówiący o tym, że menopauza dotyka kobiety, które ukończyły 50 rok życia. Niestety nie jest to prawda, niektóre panie zaczynają przekwitać znacznie wcześniej bo nawet po ukończeniu 30 roku życia, a inne dopiero przed 60. Jak wynika ze statystyk menopauza zaczyna się około 51 roku życia kobiety.

Menopauza – fakty

Niewątpliwym faktem dotyczącym okresu menopauzy jest ten, że w tym czasie spada libido. Mniejsza ochota na seks spowodowana jest spadkiem poziomu hormonów. Za ten stan w dużej mierze odpowiada suchość pochwy, którą odczuwa większość kobiet. Na szczęście w drogeriach i aptekach jest wiele bezpiecznych lubrykantów rozwiązujących ten problem oraz przywracających radość z seksu. Faktem są również słynne wszystkim uderzenia gorąca. Takie stany duszności trwają od 30 sekund do kilku minut. Uderzenia gorąca odczuwalne są zwłaszcza w obrębie szyi  i głowy, a towarzyszą im wypieki na twarzy oraz pocenie. Dokładny mechanizm tego zjawiska nie został dotąd poznany i ma też jednego, skutecznego sposobu aby go wyeliminować Jednym paniom pomagają zioła, kolejnym pomaga wyeliminowanie z diety kofeiny i alkoholu, a także ostrych przypraw. Większości kobiet pomaga tylko przyjmowanie hormonów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *