Menopauza i uderzenia gorąca

Uderzenia gorąca to jeden z pierwszych i najbardziej charakterystycznych objawów menopauzy. Spadek poziomu estrogenów to ich główna przyczyna. Niestety uderzenia gorąca są dużym problemem dla wielu kobiet, zwłaszcza dla tych czynnych zawodowo, które muszą sobie z nim radzić w najmniej oczekiwanych momentach.

Uderzenia gorąca – przyczyny

Objawy wazomotoryczne – bo taka jest inna nazwa uderzeń gorąca wywołanych menopauzą, obejmują zazwyczaj, twarz, szyję i klatkę piersiowa. Uczucie gorąca występuję aż u 65% kobiet w okresie przekwitania i bardzo często występują na zmianę z uczuciem zimna i dreszczami. Uderzenia gorąca częściej występują u pań, które żyją w nieustannym stresie, regularnie spożywają kawę, a także alkohol oraz mają problem z nadwagą. Spadek poziomu estrogenów powoduje skurcze oraz rozszerzanie się naczyń krwionośnych, przyśpiesza też bicie serca i nieznacznie wzrasta temperatura ciała. Do tego pojawia się nadmierna potliwości i zaczerwienie na twarzy. Uderzeniom gorąca towarzyszy też rozdrażnienie, spadek koncentracji i uczucie zmęczenia.

Jak radzić sobie z uderzeniami gorąca?

Z uderzeniami gorąca można sobie skutecznie radzić, jednak wymaga to od kobiet w okresie menopauzy niejednokrotnie zmiany stylu życia. Należy bliżej przyjrzeć się swojej diecie i ograniczyć szkodliwe produkty np. kawę. alkohol, tłuszcze oraz nikotynę. Ważny jest też ruch, unikanie stresu oraz ostrych potraw. Pomocne w łagodzeniu uciążliwych objawów klimakterium są też preparaty farmaceutyczne, a także hormonalna terapia zastępcza. Wietrzenie pomieszczeń i obniżanie temperatury w pomieszczeniach w których śpimy także jest istotne. Ubrania powinny być uszyte z naturalnych tkanin, warto też ubierać się na tzw. “cebulkę”. O menopauzie, jej objawach i sposobach łagodzenia jej skutków przeczytamy na: https://www.doppelherz.pl/wiedza-i-porady/uderzenia-goraca-i-poty/.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *