Mięśniaki macicy – objawy i leczenie

Mięśniaki macicy w mowie lekarskiej nazywane są mięśniakami gładkokomórkowymi, a są to niezłośliwe guzy ściany macicy. Mięśniaki są zbudowane z komórek mięśni gładkich i włóknistej tkanki łącznej. Wzrost mięśniaków stymulują hormony, a dokładniej estrogeny. Mięśniaki macicy mogą mieć różny rozmiar. Szacuje się, że około 30% kobiet które ukończyły 35 rok życia ma mięśniaki. Kobiety bezdzietne częściej chorują na to schorzenie niż te które posiadają dzieci. Choroba rozwija się przed okresem przekwitania i zmniejsza się po menopauzie.

Objawy mięśniaków

Mięśniaki macicy zazwyczaj nie wywołują żadnych charakterystycznych objawów i najczęściej są wykrywane podczas rutynowego badania ginekologicznego. Najczęstszym objawem sugerującym istnienie mięśniaków są obfite miesiączki. Do rzadziej występujących symptomów można zaliczyć powiększenie obwodu brzucha i bóle w dole brzucha, częste oddawanie moczu, spowodowane uciskiem na pęcherz moczowy, a także niepłodność.

Leczenie mięśniaków

Leczenie w przypadku małych  oraz bezobjawowo przebiegających mięśniaków macicy jest rzadko potrzebne. Ginekolog zaleca okresowa badania kontrolne USG co 6-12 miesięcy. Powszechnie stosuje się usuwanie mięśniaków za pomocą zabiegu chirurgicznego lub laparoskopowego. Histerektomia, czyli usunięcie mięśniaków w raz macicą to ostateczność. Wykonuje się ją tylko w przypadku bardzo dużych mięśniaków wywołujących powikłania. Kolejną metodą jest embolizacja tętnicy macicznej, która polega na blokadzie dopływu krwi do mięśniaka i może być alternatywą, dla zabiegu chirurgicznego. Powoduje ona degenerację mięśniaków i wytworzenie blizny łącznotkankowej. Testowane są również metody leczenia z zastosowaniem promieniowania laserowego i prądu elektrycznego w z celu zahamowania rozwoju i zmniejszenia mięśniaków. Prowadzone są także próby zmniejszenia wytwarzania estrogenów połączone z usunięciem błony śluzowej macicy w celu opanowania zbyt obfitych krwawień. 885 028 008

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *