Migrena – czym jest i jak sobie z nią radzić

Czym jest migrena?

Migrena to obezwładniający silny ból głowy, tak najkrócej można opisać to schorzenie. Niektóre migreny poprzedzane są objawami ostrzegawczymi, tzw. aurą, czyli błyskami światła lub świetlnymi zygzakami poruszającymi się przed oczami. Migrenie towarzyszą także inne objawy np. wymioty, nudności nadwrażliwość na światło i dźwięk.

Objawy  i przyczyny choroby

headache-1557838__180

Wśród osób cierpiących na migrenę 80-90% to przypadki migreny zwykłej, w której objawy zwiastunowe trwają od kilku godzin do 3-4 dni. Pozostałe 10-20% to przypadki migreny klasycznej, która jest poprzedzana zaburzeniami widzenia. Atak typowo rozpoczyna się od uczucia „bycia chorym” oraz rozdrażnienia. Następnie chory na migrenę widzi błyski światła lub też srebrzyste zygzaki poruszające się w poprzek pola widzenia. Aura występuje u około 30% cierpiących na migrenę.

Uważa się, że jest spowodowana falą zwiększonej aktywności komórek mózgowych. Złudzeniom wzrokowym polegającym na poruszającym się w poprzek pola widzenia mogą towarzyszyć uczucie mrowienia lub drętwienia, które zwykle dotyczy jednej strony ciała. Osoby cierpiące na migrenę chcą przebywać w cichych i zaciemnionych pomieszczeniach. Starają się również przespać fazę bólu głowy. Pulsujący ból głowy występuje zwykle w przedniej części czaszki, ale może być także odczuwalny z tyłu głowy.

Najczęściej choroba dotyka osoby młode pomiędzy 20, a 45 rokiem życia, chociaż może pojawić się w okresie dzieciństwa jak i okresie starości. Migrena często występuje rodzinnie, co sugeruje udział czynników genetycznych w patogenezie tej choroby. Cierpi na nią więcej kobiet niż mężczyzn. W ciągu całego życia migreny doświadcza około 20% kobiet i 6% mężczyzn. Ataki migreny u kobiet wiążą się z ich cyklem miesiączkowym.

Innymi czynnikami wyzwalającymi chorobę są niektóre pokarmy, głownie czekolada, sery, kofeina i cytrusy. Warto wiedzieć, że za przyczynę migreny uważa się także stres. Ataki wywołane przez stres mają tendencję do występowania nie w trakcie, ale po zajściu stresogennej sytuacji. Do innych czynników powodujących migrenę mogą być zmiany dotyczące rytmu snu takie jak: praca w systemie zmianowym lub też dłuższe spanie podczas weekendu.

Jak radzić sobie z chorobą?

pills-384846__180

Wiele ataków migreny wyzwalanych jest przez specyficzne czynniki, które należy zidentyfikować. Chorzy powinni notować co jedli, pili, jaka była pogoda lub faza cyklu miesiączkowego, a także inne okoliczności, które towarzyszyły napadowi migreny, aby w przyszłości ich uniknąć. Hormony mogą mieć wpływ na ataki choroby, dlatego też niektórym kobietom poleca się zmianę metod antykoncepcji lub przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Ataki mogą być powodowane spadkiem poziomu cukru we krwi, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest regularne i dość częste jedzenie lekkich posiłków co 2-3 godziny. Pomocne może być także wypijanie dużej ilości wody. Osoby, które doświadczają aury mogą czasami zapobiec bólowi głowy dzięki ssaniu twardego cukierka lub zjedzenia łyżeczki miodu.

Migrena może być powodowana również przez środki stosowane w leczeniu choroby wrzodowej, nadciśnienia tętniczego, lub chorób serca i układu krążenia. Chorzy na migrenę powinni unikać stosowania leków zawierających kodeinę i kofeinę, gdyż substancje te mogą powodować powracające bóle głowy i zwiększać częstość ataków bólowych. Dla zmniejszenia bólu wywołanego migreną najlepiej zażyć aspirynę, ibuprofen lub paracetamol. Leki przeciwwymiotne mogą zmniejszyć nudności i zwiększyć wchłanianie leków przeciwbólowych. Osoby, które cierpią z powodu częstych ataków migreny, mogą przyjmować w małych dawkach antydepresantach i leki specyficznie zapobiegające migrenie np. pizotefin.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *