Mroczki przed oczami

Mroczki przed oczami z pewnością każdy z nas ich doświadczył, ale nie każdy wie jak jest ich przyczyna i jak sobie z nimi poradzić.Mroczki to ciemne plamki lub punkciki które pojawiają się w polu naszego widzenia. Większość z nas widzi je zwłaszcza gdy patrzy na źródło światła albo na jasne tło. Mroczki przed oczami mogą związek z pozostałością po licznych naczynkach krwionośnych, które podczas rozwoju płodowego wypełniały przezroczystą przestrzeń ciała szklistego oka. Pojawienie się mroczków  może być też spowodowane uszkodzeniem siatkówki albo stanem zapalnym oka.

Początek i czas trwania mroczków

Jeśli mroczki pojawiają się, pozostają zazwyczaj w polu widzenia przez ułamek sekundy, tak że niekiedy nasz mózg ich nie rejestruje. Stają się one widoczne, kiedy przepływają w kierunku pola widzenia – to właśnie z tego powodu wiele osób uskarża się na tzw. “przemijające, przepływające mroczki”. Niekiedy mroczki pojawiają się po operacyjnym leczeniu oczu np. po usunięciu zaćmy.

Rozpoznanie mroczków

W przypadku pojawienia się po raz pierwszy ciemnych plamek przed oczami (nawet jeśli jest ich niewiele) należy poddać się badaniu wzroku, które zdiagnozuje czy u podłoża tego zjawiska nie leży jakaś choroba oczu wymagająca podjęcia szybkiego leczenia. Większość pojawiających się mroczków przed oczami nie świadczy jednak o niczym groźnym. Nagłe pojawienie się dużych mroczków przypominających pajęczynę może świadczyć o odrywaniu się lub obkurczaniu ciała szklistego. Natomiast nagłe pojawienie się mroczków wraz z rozbłyskami światła może świadczyć o odwarstwieniu się siatkówki. W takich przypadkach niezwłocznie trzeba zgłosić się do lekarza okulisty, najlepiej na ostry dyżur. Wzrost liczby mroczków przed oczami połączony z pogorszeniem widzenia oraz złym samopoczuciem może wykazywać na stan zapalny oka. W tym przypadku także trzeba zgłosić się do okulisty.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *