Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie endodontyczne, zwana popularnie leczeniem kanałowym, jest metodą leczenia zębów, a dokładniej nieodwracalnego zapalenia miazgi. Do takiego zapalenia miazgi dochodzi w wyniku źle leczonej albo zaniedbanej próchnicy lub w przypadku poważnych urazów zęba. Leczenie kanałowe może uchronić ząb przed usunięciem.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Początkiem leczenia kanałowego jest wykonania zdjęcia rentgenowskiego, na podstawie którego lekarz stomatolog ocenia stopień zaawansowania choroby oraz położenie i kształt kanałów. Zdjęcie pomaga też określić, czy infekcja rozprzestrzeniła się do kości otaczających ząb czy też pozostała w jego wnętrzu. Po zapoznaniu się ze zdjęciem lekarz otwiera ząb za pomocą specjalistycznego sprzętu, usuwając obumarłą tkankę i równocześnie stosując środki chemiczne, która mają zdezynfekować zakażone miejsce. Leczenie endodontyczne wykonywane jest w znieczuleniu, a odsłonięty ząb osłania się specjalnym koferdamem, aby nie przedostały się do niego np. bakterie ze śliny. Ten sposób leczenia wymaga również szczególnej precyzji. W niektórych gabinetach stosuje się do leczenia mikroskop zabiegowy, który pozwala np. dojrzeć wrodzone anomalie, sztuczne przeszkody lub perforacje powstałe w wyniku złego, wielokrotnego leczenia.

Odbudowa zęba

Dla sprawdzenia efektu leczenia na koniec wizyty ponownie należy wykonać zdjęcie rentgenowskie. Ząb po “zatruciu kanałów” jest zabezpieczony, jednak konieczne jest jego odbudowanie. Do odbudowy stosuje się specjalny kompozyt, lub jeśli ząb był bardzo zniszczony – korony protetycznej. Ząb po leczeniu kanałowym jest martwy, gdyż zostały usunięte tkanki, które odpowiadają za jego ukrwienie. Jeśli ząb został dobrze wyleczony, nie musimy się obawiać, że go szybko utracimy. Nieleczone zapalenie miazgi mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia całego organizmu. Bakterie przenikają do krwiobiegu i mogą spowodować np. zapalenie mięśnia sercowego lub kłębuszkowe zapalenie nerek, a nawet zagrażające życiu ropnie mózgu, czy sepsę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *