Naczyniaki krwionośne – przyczyny i leczenie

Naczyniaki to guzy naczyń krwionośnych, składają się one z nieprawidłowo rozwiniętych naczyń krwionośnych. Wyróżnić możemy naczyniaki będące łagodnymi zmianami nowotworowymi lub guzami złośliwymi. Naczyniaki będące łagodnymi zmianami nowotworowymi najczęściej występują u dzieci, te złośliwe mogą wystąpić w każdym wieku. Niepokojące zmiany trzeba jak najszybciej skonsultować z lekarzem specjalistą.

Przyczyny powstawania naczyniaków

Przyczyny powstawania naczyniaków nie są znane, uważa się że mogą mieć one podłoże genetyczne, gdyż świadczą o tym zmiany występujące u członków rodziny. Naczyniaki (chociaż bardzo rzadko) mogą być objawem niektórych chorób np. naczyniak gwiaździsty często towarzyszy chorobom wątroby.

Naczyniaki leczenie

Jeśli naczyniaki pojawiły się u dziecka zwykle ustępują samoistnie w przeciągu kilku pierwszych lat życia. Niektóre jednak wymagają interwencji lekarza dermatologa, który decyduje w jaki sposób można do usnąć. Usunięcia naczyniaka, który nie znika sam jest koniecznie zwłaszcza wtedy gdy jego rozrost może doprowadzić do powikłań. Jest tak np. w przypadku gdy naczyniak pojawi się w obrębie oka np. powiek, oczodołu albo na wargach. Naczyniaki usuwa się operacyjnie za pomocą: skalpela, lasera lub metodą krioterapii, czyli wymrażania. Naczyniaki najlepiej chronić przed promieniami słonecznymi. Laserowe usunięcie naczyniaków najlepiej przeprowadzać jesienią lub zimą, aby naczynia krwionośne mogły się lepiej zamknąć.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *