Nadmiar fluoru i jego wpływ na organizm

Fluor to bardzo ważny dla organizmu człowieka pierwiastek, dzięki niemu mineralizacja zębów oraz kości przebiega w prawidłowy sposób. Jest jednym z najważniejszych składników prawidłowej higieny jamy ustnej. W naturalnej postaci znajduje się on w pożywieniu i w wodzie. Zarówno niedobór jak i nadmiar fluoru jest niebezpieczny dla organizmu człowieka.

Właściwości fluoru

Fluor posiada właściwości bakteriobójcze i przeciwpróchnicze. Dzięki niemu enzymy bakteryjne w jamie ustnej zostają zablokowane, a cukry nie przedostają się do kwasów. Fluor sprawia, że szkliwo zębów staje się twardsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Pierwiastek jest też jednym z budulców włosów, mięśni, skóry i tkanki łącznej. Niedobór tego składnika a negatywny wpływ na kości i może powodować osteoporozę. Jednak niedobór fluoru najczęściej powoduje próchnicę i uszkodzenia szkliwa zębów.

Nadmiar fluoru 

nadmiar fluoru

Nadmiar fluoru w organizmie człowieka jest bardziej niebezpieczny niż jego niedobór, dlatego należy szczególnie uważać na jego dawkowanie w przypadku pasty do zębów, gdzie znajdują się jego duże ilości. Fluor i jony fluorkowe są toksycznie i drażniąco działają między innymi na układ oddechowy. Nadmiar pierwiastka powoduje też zaburzenia procesów enzymatycznych w tkankach takich jak: zahamowanie oddychania komórkowego, przemiany węglowodanów i tłuszczy oraz syntezy hormonów. Może to powodować zaburzenia pracy trzustki i tarczycy oraz uszkodzenia kości. Nadmiar fluoru jest też odpowiedzialny za problemy z cerą, których najczęściej nie możemy zdiagnozować. Jedną z najpoważniejszych konsekwencji nadmiaru fluoru w organizmie jest wypieranie przez niego wapnia, co w konsekwencji prowadzi do chorób kości. Nadmierna ilość fluoru blokuje również przyswajanie magnezu, tak ważnego dla prawidłowej pracy układu nerwowego. Zbyt duża ilość pierwiastka może być także przyczyną alergii, a w niektórych, skrajnych przypadkach może dojść do fluorozy, objawiającej się między innymi kropkowatą zmianą zabarwienia zębów. Fluor ma negatywny wpływ na układ nerwowy i system odpornościowy, a u dzieci może powodować zmęczenie i obniżenie poziomu IQ i poziomu uczenia się, a także depresję.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *