Napady padaczkowe- rodzaje, objawy, leczenie, zapobieganie

Napady padaczkowe spowodowane są nadmierną i nieskoordynowaną aktywnością kory mózgowej i mogą trwać od kilku sekund nawet do kilku lub kilkunastu minut. Drgawki oraz inne objawy napadów padaczkowych takie jak: zaburzenia świadomości, omamy wzrokowe itp. mogą występować nawrotowo lub w postaci izolowanych napadów. Nawrotowe drgawki obserwowane są między innymi w padaczce, czyli epilepsji. Pojedyncze napady drgawkowe mogą być powodowane np. przez urazy głowy, rzucawkę podczas ciąży oraz przez choroby infekcyjne u dzieci związane z wysoką gorączką.

Napady padaczkowe – objawy i leczenie

Główne objawy padaczkowe obejmują utratę przytomności oraz drganie całego ciała ze sztywnością i rytmicznymi mimowolnymi ruchami kończyn. Każdy napad padaczkowy wymaga pilnego wezwania pomocy medycznej. Leczenie drgawek gorączkowych koncentruje się na obniżaniu temperatury ciała. Natomiast przy drgawkach związanych z infekcją np. zapaleniem opon rdzeniowo-mózgowych, leczenie przeciw drgawkowe uzupełnia się podawaniem antybiotyków niszczące przyczyny choroby. W przypadku rzucawki dąży się do jak najszybszego rozwiązania ciąży. Natomiast padaczkę leczy się systematycznym podawaniem leków, a ich obecna gama jest bardzo szeroka.

Zapobieganie napadom

Przeciwko niektórym postaciom zapalenia opon mózgowych, a także  przeciwko chorobom zakaźnym  w przebiegu których mogą wystąpić drgawki dostępne są szczepienia. Napadów drgawkowych u chorych na epilepsje można uniknąć przez regularne podawanie leków. Od drgawek indukowanych przez alkohol i narkotyki uchroni zaprzestanie przyjmowania tych substancji. Trzeba pamiętać, że nawracające i przeciągające się napady drgawkowe mogą wywołać uszkodzenia mózgu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *