Nerwica jelit, czyli zespół jelita wrażliwego

Zespół jelita drażliwego nazywany jest również nerwicą jelit, jest to przewlekła choroba układu pokarmowego, której dokładne przyczyny nie zostały nadal poznane. IBS (angielski skrót Irritable Bowel Syndrome) doskwiera statystycznie od 9 do 22% populacji. Dolegliwość, ta powoduje duży dyskomfort codziennego życia cierpiących na nią osób.

Objawy zespołu jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego objawiać się może pod postacią biegunek lub zaparć, jednak najczęstszym objawem są zaparcia. Do innych objawów choroby zalicza się silne i kurczowe bóle brzucha, uczucie ucisku w podbrzuszu a także uczucie pełności. Bardzo często pojawia się także tzw. przewalanie lub przewalania w brzuchu. Przy tym schorzeniu podczas oddawania stolca pojawia się też szklisty śluz. Ból brzucha najczęściej ustępuje po wypróżnieniu. Przy zespole jelita drażliwego występuje też niekiedy objawy żołądka drażliwego. Dolegliwość ta charakteryzuje się też dysfunkcją mięśni gładkich. Chociaż dokładne przyczyny nie zostały jeszcze poznane to wskazuje się kilka czynników sprzyjających powstawaniu choroby, o których możemy przeczytać na:   http://www.no-spa.pl/zespol-jelita-nadwrazliwego/przyczyna-zjn.

Zespół jelita drażliwego – diagnoza 

Diagnoza zespołu jelita drażliwego polega na szczegółowym wywiadzie lekarskim. W przypadku stwierdzenia dolegliwości lekarz rodzinny może kierować pacjenta do poradni gastrologicznej, a także zalecić wykonanie gastroskopii. Nerwica jelit jest chorobą powracającą, nie powoduje ona zmian anatomicznych dlatego też często nazywana jest tylko dolegliwością. Zespół jelita drażliwego leczy się objawowo, łagodząc poszczególne dolegliwości.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *