Neuralgia przyczyny i leczenie

Neuralgia nazywana jest również nerwobólem, choroba ta spowodowana jest podrażnieniem lub uszkodzeniem nerwu. Ból może być bardzo silny, chociaż jego nasilenie ma zazwyczaj charakter falujący (rośnie, opada i ponownie rośnie etc.), można również odczuwać promieniowanie bólu wzdłuż przebiegu nerwu.

Rodzaje neuralgii

Wyróżnić można kilka specyficznych rodzajów nerwobóli. Przy neuralgii po półpaścu wywołanym działaniem wirusa „Herpes varicella-zoster” ból jest bardzo dotkliwy  i występuje w okolicy wcześniej objętej półpaścem. Kolejnym rodzajem jest neuralgia nerwu trójdzielnego i jest najczęstszym typem nerwobólu.  Neuralgia tego rodzaju dotyczy unerwiającego czuciowo twarz nerwu trójdzielnego i powoduje jednostronny, przeszywający ból. Ataki bólu trwają  od kilku sekund do kilku minut. Niestety przyczyny tego schorzenia nie są w pełni poznane. Osoby chorujące na migrenę często cierpią  też na neuralgię obszaru wokół oka.

Przyczyny neuralgii

Podrażnienie lub uszkodzenie nerwu, którego skutkiem jest ból, może być wywoływane przez zapalenie, chorobę układową, ucisk lub fizyczny uraz. Lokalizacja dolegliwości bólowych zależy od problemu podstawowego oraz obszaru zaopatrywanego przez dany nerw.

Leczenie i terapie alternatywne

Neuralgię można leczyć na kilka sposobów, na niektóre rodzaje tego schorzenia dobrze działają leki przeciwpadaczkowe, takie jak np. karbamazepina. Powszechnie stosuje się leki analgetyczne, czyli przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub iburofen. W leczeniu neuralgii po półpaścu stosuje się różne leki, a niekiedy jest konieczne wykonanie zabiegu operacyjnego. Bardzo dobre efekty może przynieść spożywanie pokarmów bogatych w witaminy z grupy B. Za bardzo skuteczną terapię alternatywną metodę leczenia uważa się akupunkturę. W niektórych przypadkach pomocne jest leczenie homeopatyczne oraz laki ziołowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *