Niebezpieczna biegunka u dziecka

Biegunka u dziecka nie powinna budzić większego zaniepokojenia rodziców, jednak wymaga zwiększenia uwagi na samopoczucia malucha. Zazwyczaj nie wymaga ona wizyty u lekarza, jednak należy zdawać sobie sprawę w jakich sytuacjach trzeba skorzystać z pomocy specjalisty, aby nie doprowadzić do groźnego odwodnienia organizmu.

Biegunka u dziecka – co należy o niej wiedzieć

Biegunka u dziecka występuję wówczas kiedy maluch w ciągu doby oddaje przynajmniej trzy luźne stolce lub jeśli pojawiają się w nim pasma śluzu z krwią. Przyczyny biegunki mogą być różne: od alergii, przez nietolerancję niektórych składników pokarmowych do różnego rodzaju zakażeń bakteryjnych i wirusowych, a także do różnego rodzaju chorób, których objawem jest biegunka. Biegunka może występować również przy leczeniu antybiotykami. Oprócz częstego oddawania luźnych, wodnistych stolców, dziecku towarzyszą również takie objawy jak: ból brzucha, nudności, podwyższona temperatura ciała i ogólne złe samopoczucie. Łagodne objawy mogą być leczone w domu, jednak kiedy objawy się zaostrzają i nie ustępują pomimo leczenia, konieczna jest wizyta u lekarza.

Leczenie biegunki u dziecka 

Podstawą leczenia biegunki u dziecka, tak samo jak u osób dorosłych jest nawadnianie organizmu. Dziecko musi przyjmować duże ilości płynów, najlepiej tych które zawierają elektrolity, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Dziecko powinno pić często lecz małymi porcjami, aby nie wywołać wymiotów. Dieta musi być lekkostrawna. W czasie leczenia biegunki u dziecka warto również podawać probiotyki, które zawierają bakterie kwasu mlekowego np. Dicoflor: http://www.dicoflor.pl/pl/odwodnienie-przy-biegunce/kiedy-udac-sie-do-lekarza/. Probiotyki przywracają prawidłową florę bakteryjną w jelitach oraz wypierają z organizmu chorobotwórcze drobnoustroje. Dziecku nie należy podawać preparatów przeznaczonych dla osób dorosłych takich jak np. węgiel lekarski. musimy pamiętać, że biegunka pomaga oczyścić organizm malucha z tego co mu szkodzi, a niebezpieczna jest utrata płynów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *