Niedobór potasu – przyczyny, objawy, leczenie

Potas (K) zwany też kalium, to pierwiastek, który jest zaliczany do elektrolitów które są odpowiedzialne za przewodzenie elektryczności przez ciało. Jest on dodatnim jonem, który reguluje bicie serca oraz funkcjonowanie mięśni. Potas jest obecny w każdej komórce naszego ciała, dlatego jego niedobór jest niebezpieczny dla zdrowia, już  nawet jego niewielki spadek powoduje powoduje drobne problemy zdrowotne. 

Przyczyny niedoboru potasu

niedobór potasu

Do najczęstszych przyczyn niedoboru potasu, czyli hipokaliemii zalicza się zbyt duże spożycie soli oraz pokarmów, które są ubogie w potas. Niedobór potasu może być też spowodowany chorobami nerek, przyjmowaniem leków moczopędnych oraz nadmiernym spożywaniem alkoholu. Potas tracimy również podczas intensywnego uprawiania sportu, a także w trakcie zatrucia pokarmowego.

Objawy niedoboru potasu

Niedobór potasu objawia się między innymi poprzez powstawanie obrzęków w obrębie stawów rąk i nóg. Kolejnym charakterystycznym objawem braku odpowiedniej ilości potasu jest kołatanie serca i inne zaburzenia jego pracy. Niekontrolowane skurcze mięśni, uczucie mrowienia w kończynach oraz nadciśnienie tętnicze, to kolejne objawy. Nerwowość, uczucie zmęczenia, bark energii, osłabienie, kłopoty ze snem oraz utrata apetytu, to również objawy niedoboru potasu.

Leczenie niedoboru potasu

Leczenie niedoboru potasu polega przede wszystkim na wzbogaceniu swojej codziennej diety w produkty bogate w kalium. Dużą ilość tego pierwiastka zawiera kakao, sok i koncentrat pomidorowy, suszone morele oraz rośliny strączkowe i ziemniaki oraz banany Bogate w potas są również orzechy i nasiona oraz buraki, brokuły i seler. Farmakologiczna suplementacja potasu musi być skonsultowana z lekarzem. Samodzielne przyjmowanie preparatów z kalium może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *