Nieżyt żołądkowy

Zapalenie żołądka nazywane jest również nieżytem żołądkowym, termin ten jest szeroko stosowany do opisywania różnych rodzajów schorzeń błony śluzowej żołądka. Istnieją jednak trzy główne typy nieżytu żołądka: ostry, przewlekły i zanikowy.

Ostre i przewlekłe zapalnie żołądka

stomach-310730_960_720

W ostrym oraz przewlekłym nieżycie żołądka dochodzi do zapalenia błon śluzowych wyścielających żołądek. Dzieje się tak w przypadku uszkodzenia żołądka przez infekcje, a niekiedy przez czynnik fizyczny lub chemiczny. Do głównych objawów tego schorzenia można zaliczyć powracającą zgagę, odbijanie oraz uczucie pełności w nadbrzuszu. Ostry nieżyt żołądka powoduje nudności i wymioty, a także kurczowe bóle w nadbrzuszu i utratę apetytu. Najczęstszą przyczyną przewlekłej infekcji jest „Helicobacter pylori”. Zakażenie tą bakterią leczy się antybiotykami. Do czynników chemicznych wywołujących nieżyt żołądka zalicza się: nikotynę, alkohol oraz niektóre leki np. aspirynę i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Osoby które cierpią na choroby przewlekłe powinny przyjmować leki w trakcie posiłków. W zwalczaniu bólu zaleca się stosowanie paracetamolu zamiast aspiryny. W przypadku ciężkiego urazu lub zawału serca tudzież udaru mózgu dochodzi do wydzielania nadmiernej ilości soków żołądkowych, które uszkadzają błonę śluzową. Wywołuje to ciężkie zapalenie błony śluzowej zwane owrzodzeniem stresowym ze względu na powstanie mnogich owrzodzeń mających skłonności do krwawień. W rzadkich przypadkach dochodzi do perforacji ściany żołądka, a w takich sytuacjach stosowane są dożylne leki hamujące produkcję kwasów i soków żołądkowych.

Zanikowe zapalenie żołądka

Zapalenie zanikowe żołądka to związany zazwyczaj z wiekiem stan, w którym dochodzi do ścierania i zaburzenia funkcji śluzówki żołądka. U połowy osób po 50 roku życia stwierdza się pewien stopień zaniku błony śluzowej żołądka. Zanik gruczołów błony śluzowej żołądka przyczynia się do zmniejszenia ilości produkowanych soków żołądkowych, co sprzyja rozwojowi zakażeń, a zwłaszcza zakażeniu salmonellą. W leczeniu tego typu nieżytu żołądka najważniejsza jest lekkostrawna dieta i dbałość o higienę podczas przygotowywania posiłków. Infekcję należy zaleczyć antybiotykami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *