Niskie ciśnienie tętnicze krwi

Ciśnienie tętnicze krwi o wartościach niższych niż prawidłowe czyli hipotensja nie zawsze jest problemem natury zdrowotnej. Wiele osób ma niskie ciśnienie tętnicze krwi i dobrze się z nim czuje. Natomiast niebezpieczne są nagłe lub utrzymujące się przez jakiś czas spadki ciśnienia tętniczego, które mogą spowodować ograniczenie zaopatrzenia mózgu w tlen i powodować zawroty głowy  oraz omdlenia.

Objawy i przyczyny niskiego ciśnienia

Do podstawowych objawów niskiego ciśnienia tętniczego krwi zalicza się zawroty głowy zwłaszcza w pozycji pionowej, a także w poważnych przypadkach zaburzenia świadomości, czy też utratę przytomności. Kiedy spada nam ciśnienie czujemy się też zmęczeni i senni. Do przyczyn można zaliczyć: nagły stres, ciążę, emocje, ból, a a nawet głód czy też długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, zwłaszcza w wysokich temperaturach. Objawy niskiego ciśnienia mogą dać się znać także gdy po dłuższym czasie wstajemy z pozycji leżącej lub siedzącej, zwłaszcza nagle. Do innych przyczyn można zaliczyć też niektóre choroby serca, czy zbyt intensywne leczenie nadciśnienia oraz  starzenie się organizmu. Niektóre leki także  obniżają ciśnienie tętnicze krwi w organizmie, zwłaszcza te stosowane w leczeniu depresji czy nietrzymania moczu.

Leczenie niskiego ciśnienia tętniczego krwi

Leczenie zbyt niskiego ciśnienia najczęściej polega na leczeniu choroby, która jest jego przyczyną. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie leków na podniesienie ciśnienia tętniczego krwi.W leczeniu tego schorzenia ważna jest profilaktyka, dlatego trzeba unikać nagłego wstawania, stresu, przebywania w upale. W utrzymaniu właściwego ciśnienia pomaga także kawa, ważne jest aby nie dopuszczać odwodnienia organizmu. Kiedy czujemy się źle należy położyć się, a pod nogi ułożyć poduszki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *