Ocet jabłkowy i jego właściwości

Ocet jabłkowy powinien znajdować się w każdej kuchennej szafce, a w razie potrzeby można go przestawić do apteczki lub z powodzeniem używać jako kosmetyku. Właściwości zdrowotne octu jabłkowego znali już nasi starożytni przodkowie. Sam Hipokrates zalecał jego stosowanie na różnego rodzaju dolegliwości i schorzenia. I chociaż przez lata był on zapomniany, to obecnie jego wszechstronne działanie jest doceniane zwłaszcza przez miłośników zdrowego odżywiania i medycyny naturalnej.

Właściwości zdrowotne octu jabłkowego

Ocet jabłkowy zawiera następujące minerały i pierwiastki śladowe: sód, krzem, magnez, fluor oraz chlor, żelazo, miedź, fosfor, siarka i witaminy z grupy: A, B, C E i P. Ponadto ocet jabłkowy zawiera również beta-karoten oraz kwas mlekowy i kwas octowy. Wyżej wymienione składniki są odpowiedzialne za oczyszczanie organizmu ze szkodliwych produktów metabolizmu oraz toksyn. Ten cenny wyciąg z jabłek wspomaga też regulację gospodarki kwasowo-zasadowej, wzmacnia układ immunologiczny i poprawia stan naczyń krwionośnych. Pektyny zawarte w occie jabłkowym: przyśpieszają metabolizm, wspomagają perystaltykę jelit, zmniejszają odkładanie tłuszczu, a co za tym idzie zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy. Ten rodzaj octu łagodzi niestrawność, wywołaną niedoborem kwasu żołądkowego, jednak nie powinny go stosować osoby z chorobą wrzodową. łagodzi też ukąszenia i użądlenia owadów oraz poparzenia, działa również chłodząco i łagodząco w przypadku delikatnych oparzeń słonecznych. Ocet jabłkowy ma doceniany jest również w kosmetyce, gdyż pozwala zwalczyć łupież, grzybice stóp czy też zmniejszyć widoczność i powstawanie siniaków. Ocet jabłkowy jest również stosowany do leczenia zmian trądzikowych, które należy przemywać kilka razy dziennie wacikiem nasączonym w occie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *