Olejek rycynowy – właściwości kosmetyczne i lecznicze

Rącznik pospolity, to roślina z której pozyskiwany jest jeden z najpopularniejszych olejków stosowanych w kosmetyce i medycynie, a mowa o olejku rycynowym. Olejek rycynowy możemy kupić w każdej aptece za kilka złotych, a warto go mieć w swoim domu bowiem naprawdę działa cuda. Właściwości tego olejku wykorzystywane były już w starożytności do leczenia dolegliwości jelitowych, obecnie powszechnie jest wykorzystywany w kosmetyce. 

Olejek rycynowy – właściwości lecznicze 

olejek rycynowy

Najbardziej znane właściwości lecznicze olejku rycynowego stosowane w medycynie, to te wykorzystywane do leczenia zaparć.Olejek rycynowy w przypadku leczenia zaparć należy stosować doustnie, pobudza on enzymy trzustki, zmieniając je w mydła sodowe i potasowe, a te z kolei podrażniają jelita, pobudzając ich perystaltykę. Koniecznie trzeba pamiętać, że jest to efekt doraźny i nie można stosować olejku rycynowego długoterminowo. Okład z olejku rycynowego łagodzi bóle głowy, krzyża oraz brzucha. W bolące miejsce przykładamy nasączony podgrzanym olejkiem ręcznik, gazę lub ścierkę i pozostawiamy aż kompres ostygnie.

Olejek rycynowy – właściwości kosmetyczne 

Olejek rycynowy w kosmetyce jest doceniany za właściwości regeneracyjne i pielęgnacyjne. Dzięki niemu włosy odzyskują blask, stają się też bardziej miękkie i grubsze. Olejek poleca się wszystkim, których włosy są cienkie, zniszczone i wypadają. Rycyna zamyka także łuski włosowe, dzięki czemu przestają rozdwajać się końcówki. Wcierając olejek rycynowy w skórę głowy oraz w brwi lub rzęsy pobudzamy naturalny wzrost i wzmacniamy cebulki. Olej rycynowy sprawdzi się także w oczyszczaniu twarzy, śmiało można nim myć cerę rano i wieczorem, a nawet stosować do demakijażu. Olejek z twarzy jest również bardzo łatwo zmyć, bowiem wystarczy przetrzeć twarz ręcznikiem namoczonym z w wodzie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *