Olejek z oregano i jego lecznicze właściwości

Oregano to bardzo popularna przyprawa, używana na co dzień w kuchni włoskie, greckiej i tureckiej. Oregano rośnie w Europie, Azji Środkowej oraz Ameryce Południowej, gdzie znalazło się dzięki kolonizatorom z Hiszpanii. Aromatyczne zioło oprócz swoich walorów smakowych posiada także szereg naturalnych właściwości farmakologicznych.

Olejek z oregano- co zawiera?

Olejek z oregano ma bardzo bogaty skład chemiczny, co wpływa na jego właściwości lecznicze. Oregano zawiera fenole, głównie karwakrol i tymol. W olejku z oregano znajdują się również kwasy fenolowe i flawonoidy oraz seskwiterpeny, a także katechina.

Działanie olejku z oregano

oregano-321037__340

Olejek z oregano ma bardzo duży wpływ na przewód pokarmowy, sprzyja trawieniu i przyswajaniu pokarmów. Zwiększa on wydzielanie śliny oraz soku żołądkowego i żółci. Olejek działa także hepatoprotekcyjnie, czyli osłonowo na wątrobę. Łagodzi również niestrawność, nudności, biegunkę oraz wzdęcia, rozluźnia mięśniówkę przewodu pokarmowego, działając tym samym przeciwskurczowo. Olejek z oregano wspomaga też leczenie stanów zapalnych jelita grubego na różnym tle. Substancje zawarte w olejku leczą infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze i pasożytnicze, zarówno w obrębie przewodu pokarmowego, a także w układzie oddechowym i moczowym oraz w drogach rodnych. Ogromną zaletą olejku z oregano jest fakt, że nawet przy bardzo długim stosowaniu mikroorganizmy nie uodparniają się na niego, tak jak dzieje się to w przypadku długotrwałego stosowania antybiotyków. Olejek z oregano działa na różne rodzaje bakterii między innymi na: Escherichia coli, Entrobacter, Bacillus, Listeria monocytogenes, czy też Staphylococcus aureus. Olejek jest także jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków przeciwko Helicobacter pylori. Ma działanie rozkurczające dzięki czemu łagodzi bóle menstruacyjne. Posiada również właściwości konserwujące żywność, gdyż ogranicza wzrost rozwoju drobnoustrojów. Olejek z oregano niweluje zmęczenie i stres oraz dolegliwości mięśniowe. Warto stosować go przy leczeniu grypy. Posiada także korzystne działanie na skórę, gdyż redukuje trądzik, łagodzi oparzenia słoneczne i zwalcza zakażenia grzybicze i bakteryjne skóry. Wspomaga leczenie łuszczycy, łupieżu i świądu wywołanego ukąszeniem owadów, stymuluje też porost włosów.

Jak stosować?

Olejek z oregano można śmiało stosować codziennie, zarówno na skórę, jak i w postaci napoju. Cztery krople olejku trzeba rozpuścić w około 1/3 szklance wody, soku lub herbaty. Taką miksturę piejmy 2-3 razy dziennie. Koniecznie musimy pamiętać, że olejek z oregano stosujemy zawsze rozcieńczony i dobrze rozmieszany. Charakterystyczny i intensywny smak pobudza wydzielanie śliny. Nie należy przekraczać zalecanej porcji dziennej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *