Omdlenie – jak udzielić pomocy

Omdlenie to krótkotrwała utrata przytomności. Omdlenia zdarzają się dosyć często i nie są poważne, powodują je przejściowe zaburzenia krążenia mózgowego. W odzyskaniu przytomności pomaga ułożenie chorego z uniesionymi nogami.

Omdlenie na co zwrócić uwagę

Omdlenie mogą zwiastować zawroty głowy, nagłe osłabienie i charakterystyczna pustka w głowie. Przy omdleniu mogą występować również nudności, niepokój i pobudzenie, a także zasłabnięcia. Skóra staje się blada i wilgotna, a oddech powolny i głęboki. Tętno w przypadku osób mdlejących jest wolne i czasami nierówne.

Jak postępować w przypadku omdlenia?

Gdy widzimy, że osoba w naszym otoczeniu czuje się źle należy ją obserwować. Należy spróbować złapać mdlejącą osobę  i ułożyć ostrożnie na ziemi, podtrzymując głowę. Następnie należy unieść jej nogi, aby zwiększyć przepływ krwi do mózgu. Jeśli szyja i reszta ciała jest ściśnięta przez ubranie trzeba je rozluźnić poprzez: rozpięcie kołnierzyka, paska, guzików. Trzeba także zapewnić dostęp świeżego powietrza. Koniecznie trzeba pozostać  z taką osobą dopóki nie odzyska przytomności. Następnie trzeba też podawać małe łyki zimnej wody. Kiedy osoba, która zemdlała odzyska przytomność trzeba pozwolić jej usiąść i dać kilka minut na przyzwyczajenie się do nowej pozycji. Jeśli nie reaguje na mowę lub dotyk, należy ułożyć ją natychmiast w pozycji bezpiecznej, aby język nie zablokował dróg oddechowych, a następnie zadzwonić po pomoc na numer alarmowy: 112.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *