Operacyjne leczenie wad wzroku – postępowanie

Coraz więcej osób decyduje się na chirurgiczne usuwanie wad wzroku. Operacyjnie leczenie schorzeń oczu obejmuje między innymi takie wady jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność, czy też astygmatyzm. Podczas zabiegu zmienia się kształt rogówki, aby światło prawidłowo skupiało się na siatkówkę, bez pomocy okularów lub soczewek kontaktowych. Promieniowanie wcięcia w rogówce powodują zmianę kształtu gałki ocznej, co leczy krótkowzroczność.

Laserowe leczenie wad wzroku

Obecnie większość zabiegów chirurgicznych wad wzroku opiera się na stosowaniu laserów. Urządzenia te pozwalają na bardzo precyzyjne leczenie szerokiego zakresu chorób wzroku.  Wycięcie rogówki za pomocą fotokeratektomii refrakcyjnej polega na zeskrobaniu nabłonka będącego przednią częścią rogówki, wypaleniu odsłoniętej tkanki i pozwoleniu na odrośnięcie nabłonka. Najbardziej popularną metodą leczenia jest technika „laser in situ keratomileusis” (czyli laser w miejscu keratomilozy), zwana LASIK. W tej technice nacina się płat rogówki i usuwa się spod niej tkankę, a płat ponownie zamyka. Taki zabieg dla obu oczu  trwa zaledwie 20 minut i jest mniej bolesny, a proces gojenia krótszy niż w przypadku fotokreatektomii.  Istnieje jednak niebezpieczeństwo długofalowych komplikacji związanych z przemieszczaniem się płata rogówki. Wyżej opisane zabiegi w swojej ofercie mają niektóre kliniki laserowego leczenia wzroku. Teoretycznie można wyleczyć każdą osobę z odpowiednio grubą rogówką, jednak najlepsze efekty uzyskuje się z małą lub średnią krótkowzrocznością, a także niewielką dalekowzrocznością i astygmatyzmem.

Postępowanie po leczeniu

Udane leczenie może wykluczać potrzebę korekcji wzroku, chociaż każda osoba, która cierpi na tak zwaną starczowzroczność będzie potrzebowała okularów do czytania.  Operacyjne leczenie wad wzroku nie zwalnia  z obowiązku regularnego badania wzroku. Regularne wizyty u okulisty i badania pozwolą wykryć ewentualne skutki pooperacyjne, do których mogą należeć uczucie oślepienia jasnym światłem lub zamglone widzenie świateł. Ważne jest unikanie tarcia oczu oraz innych urazów, szczególnie po zabiegach laserowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *