Organizm kobiety w 8 miesiącu ciąży

8 miesiąc ciąży trwa w przybliżeniu od 32 do 35 tygodnia ciąży. Niestety przedostatni miesiąc ciąży nie należy do najprzyjemniejszych dla przyszłej mamy, a do tego jest ostatnim momentem przygotowania się do porodu. Dziecko w łonie swojej mamy również przygotowuje się do wielkiego dnia narodzin, poprzez ułożenie się główką ku dołowi.

pregnant-1246237__340

Dolegliwości ciążowe w ósmym miesiącu

W tym czasie przyszła mama bardzo szybko przybiera na wadze, co w połączeniu z maksymalnym uniesieniem macicy powoduje, że czuje się ona niczym olbrzym. Okrągły i duży brzuch styka się z klaką piersiową. Płuca ciężarnej kobiety są ściśnięte przez macice, co powoduje trudności w oddychaniu i zadyszkę, nawet przy najmniejszym wysiłku. Odczuwalny jest także ból kręgosłupa, puchną nogi i doskwiera zgaga. Przyszła mama musi przygotowywać się poprzez wizyty w szkole rodzenia oraz regularne masaże krocza, które ułatwią poród. Nie może zapomnieć o spakowaniu wyprawki dla dziecka i siebie.

Rozwój dziecka w ósmym miesiącu ciąży

W 8 miesiącu ciąży dojrzały jest już centralny układ nerwowy i funkcjonują wszystkie zmysły maluszka. Doskonale pracują już praktycznie wszystkie układy. Maluch zaczyna coraz bardziej przybierać na wadze. 8 miesiąc ciąży jest bardzo ważny dla rozwoju maluszka, jednak gdyby doszło do wcześniejszego porodu malec ma praktycznie 100 procentowe szanse na przeżycie. W 8 miesiącu ciąży maluszkowi przybywa komórek mózgowych, przez co górna część ciała także przybiera na wadze.

pregnant-422982__340

Dieta w ósmym miesiącu ciąży

W tym czasie dziecko intensywnie przybiera na wadze, przez co jego mama musi dostarczać mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, minerałów i witamin. Ciężarna kobieta musi mieć również energię i siły, dlatego koniecznie powinna zwracać uwagę na jakość spożywanych przez nią produktów żywnościowych. Najważniejsze są owoce i warzywa, które są bogatym źródłem witamin. Organizm kobiety musi także zgromadzić niezbędne składniki do produkcji pokarmu. Warto sięgać bo produkty, które są źródłem wapnia, białka oraz witaminy D. Te składniki sprawią, że mleko matki będzie wysokiej jakości produktem odżywczym dla dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *