Osteoporoza a menopauza

Osteoporoza to choroba dotycząca kości, na którą mogą zachorować zarówno mężczyźni jak i kobiety. Najczęściej jednak dotyczy ona kobiet po okresie menopauzy. Osteoporoza w menopauzie i po jej zakończeniu powinna być leczona. Profilaktyka osteoporozy jest bardzo ważna dla zdrowia, pozwala uchronić przed bolesnymi jej skutkami, czyli złamaniami.

Czym jest osteoporoza?

Na początku trzeba powiedzieć czym jest osteoporoza i jakie są jej skutki.Istotą tej choroby jest zmniejszenie masy tkanki kostnej. Kości są żywą tkanką, która ulega nieustanym procesom przebudowy. Najprościej mówiąc stara kość ulega zniszczeniu, a w jej miejsce powstaje nowa. W takiej przebudowie znaczącą rolę odgrywają żeńskie hormony płciowe jakimi są estrogeny, które produkują jajniki. W wieku prokreacyjnym ich stężenie jest bardzo wysokie co zapewnia prawidłowy metabolizm kostny, problem zaczyna pojawiać się w okresie menopauzy i po jej zakończeniu. Spadek poziomu estrogenów powoduje zmniejszenie ich funkcji ochronnej wobec kości, a w związku z tym dochodzi do procesów osteolizy. Ubytek masy kostnej wynosi 2-3% na rok przez pierwsze 10 lat od menopauzy, następnie ulega spowolnieniu. Choroba może spotkać każdą kobietę i najczęściej przebiega bezobjawowo, dlatego tak ważna jest profilaktyka osteoporozy, polegająca na badaniu gęstości kości.

Jak uchronić się przez osteoporozą?

W celu zdiagnozowania choroby warto przeprowadzić wyżej wspomniane badanie gęstości kości. Badanie densytometryczne pozwala ocenić stan szkieletu kości i gęstość mineralną kości. Daje nam całkowitą pewność co do diagnozy lub ryzyka wystąpienia choroby w przyszłości. W leczeniu stosuje się terapie hormonalną, jednka musi ona odbywać się pod kontrolą lekarza. Ważne jest także uzupełnianie codziennej diety w odpowiednią ilość wapnia oraz witaminę D3. Więcej o profilaktyce oraz leczeniu osteoporozy można przeczytać na: http://calperos.pl/o-osteoporozie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *