Paciorkowce i choroby nimi wywołane

Paciorkowce wywołują wiele rozpowszechnionych chorób: od bólu gardła, aż do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Ze względu na charakterystyczne cechy bakterie dzielą się na na dwie grupy: A i B. Trzeba zatem wiedzieć czym się różnią zakażenia paciorkowców.

Paciorkowce grupy A

Paciorkowce grupy A to bakterie, które można znaleźć na ludzkiej skórze i w gardle, bardzo często nie daje objawów chorobowych. Większość infekcji spowodowanych przez paciorkowca grupy A i ma łagodny przebieg np. ból gardła lub liszajec. Bakteria paciorkowca rozprzestrzenia się przez kontakt z owrzodzoną skórą lub też wydzieliną zakażonego człowieka. Osoby które są nosicielami bakterii ale nie cierpią z powodu wywołanych przez nią dolegliwości, nie są zwykle groźnym źródłem zakażenia. Regularne mycie rąk może uchronić przed rozprzestrzenianiem się bakterii. Do groźnych, inwazyjnych chorób wywołanych przez paciorkowca z grupy A  dochodzi wówczas, gdy bakteria znajdzie się w nietypowych dla niej miejscach takich jak:krew, płuca lub mięśnie. Na inwazyjne zakażenia paciorkowcem z grupy A, szczególnie narażone są osoby poddawane leczeniu steroidami i leczeniu immunosupresyjnemu oraz przewlekle chorzy. Jedną z najgroźniejszych postaci inwazyjnych infekcji paciorkowcem jest martwicze zapalenie skóry. Choroba niszczy mięśnie, tkankę tłuszczową oraz skórę. Oznaką infekcji może być zakażona rana i gorączka. Zakażenia wywołane paciorkowcami leczy się antybiotykami. W przypadku martwiczego zapalenia skóry konieczny bywa zabieg chirurgiczny w celu usunięcia tkanki dotkniętej chorobą.

Paciorkowce grupy B

Zakażenie paciorkowcem z grupy B bywa najczęstszą przyczyną zakażeń krwi i zapalenia płuc oraz zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u noworodków. Większość przypadków zachorowań u dzieci obserwuje się w pierwszym tygodniu życia. Wśród dzieci, których matki są nosicielkami paciorkowca z grupy B, jedno dziecko na 200 zachoruje właśnie z powodu zakażenia tą bakterią, a jedno zakażenie na 20 może doprowadzić do śmierci noworodka. Kobiety w ciąży mogą być poddane testom na obecność  paciorkowca.  Jeśli wymaz z pochwy lub odbytu będzie dodatni w okresie okołoporodowym, będzie można zastosować antybiotyki. U niektórych osób paciorkowce z grupy B zasiedlają jelito grube, pochwę lub pęcherz moczowy, a także gardło i nie wiążą się z żadnymi dolegliwościami.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *