Październik – miesiąc świadomości raka piersi

Październik od lat uznawany jest na całym świecie, za miesiąc świadomości raka piersi. Szczególnie w tym miesiącu podejmowana jest i nagłaśniana tematyka profilaktyki nowotworów piersi u kobiet. Lekarze onkolodzy i różne stowarzyszenia przypominają nam jak ważna jest samokontrola i USG piersi oraz mammografia. Podejmowane są tematy nie tylko profilaktyki i diagnostyki ale również  nowoczesnych metod leczenia.

Statystyki dotyczące raka piersi

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet na całym świecie, niestety jest też najczęstszą przyczyną zgonu. Szacunkowo na raka piersi zapada rocznie 1,7 miliona kobiet, a 500 tys. z nich umiera z tego powodu. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w krajach uprzemysłowionych, a najmniej w krajach Afryki i Azji Południowo-Wschodniej. W naszym kraju w ostatnich latach stał się najczęstszą przyczyną przedwczesnej umieralności Polek. Warto zdawać sobie sprawę, że rak piersi może występować również u mężczyzn chociaż są to bardzo rzadkie przypadki.

Przyczyny raka piersi

Świadomość raka piersi stanie się większa jeśli poznamy czynniki zwiększające ryzyko zachorowalności. Trzeba zdawać sobie sprawę, że przyczyny są złożone, jednak za kluczową przyczynę uznaje się stan hormonalny, a dokładniej: czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania oraz stosowanie preparatów hormonalnych. Większe ryzyko zachorowalności występuje też u tych kobiet w których rodzinach w przeszłości chorowały ich krewne. Nowotwór piersi dotyka głównie kobiet pomiędzy 50 a 70 rokiem życia. Kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko jest otyłość, która także utrudnia wykrycie niebezpiecznych zmian, wysokotłuszczowa dieta jest również niewskazana. Wyższe ryzyko wystąpienie raka piersi występuję także u kobiet które zaczęły miesiączkować przed 12 rokiem życia i u tych które przechodziły menopauzę po 55 roku życia.

Leczenie raka piersi 

Nowotwory piersi mogą być skutecznie leczone, nowotwory złośliwe poddaje się leczeniu operacyjnemu. Stosuje się również leczenie uzupełniające, a mianowicie: chemioterapię, radioterapię lub hormonoterapię. Leczenie chirurgiczne polega na wycięciu gruczołu piersiowego, niestety nie zawsze mamy możliwość wycięcia samego guzka, lecz trzeba wyciąć cały gruczoł piersiowy wraz węzłami chłonnymi i mięśniami piersiowymi. Chemioterapia to forma terapii farmakologicznej. Metoda ta niszczy klinicznie niewykrywalne mikroprzerzuty, co zapobiega również przerzutom. Radioterapia to metoda leczenia za pomocą promieniowania jonizującego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *