Pielęgnacja cery tłustej

Cera tłusta to zmora głównie nastolatków, chociaż coraz więcej osób po trzydziestym roku życia (zwłaszcza kobiet) zmaga się z tym problemem. Świecące czoło, nos, policzki broda, potrafią popsuć nastrój. Właścicielki cery tłustej i mieszanej muszą częściej poprawiać makijaż, a także walczyć z trądzikiem i zaskórnikami, gdyż właśnie ten typ cery jest skłonny do różnego rodzaju niedoskonałości. To nadmiar sebum sprawia, że skóra twarzy wygląda nieświeżo i nieestetycznie. Zatem jak dbać o ten typ skóry alby pozbyć się błyszczącego problemu?

Cechy cery tłustej

girl-781155__340

Cera tłusta pokryta jest wyczuwalną warstwą łoju, co powodowane jest wzmożoną działalnością gruczołów łojowych. Na nadprodukcję sebum wpływają różne czynniki np. geny, zaburzenia w pracy układu trawiennego i przemiany materii, a także stres, zaburzenia hormonalne, napięcia nerwowe oraz przyjmowanie niektórych leków. Problemy z cerą tłustą mają także osoby, w których diecie brakuje witamin: A, C, B2 i E, palące papierosy oraz te które nie stosują właściwej pielęgnacji. Skóra tłusta jest grubsza, o ziemisto-zółtym i szarawym zabarwieniu, a do tego lepka w dotyku. Jednak właścicielki cery tłustej cieszą się dłużej młodym wyglądem, a ich twarz jest bardziej odporna na niekorzystne działanie wiatru i mrozu. Niestety ten typ cery sprawia problemy pielęgnacyjne jej posiadaczkom.

Zasady pielęgnacji cery tłustej

cream-1327847__340

O cerę tłustą dbamy podobnie jak o inne rodzaje skóry twarzy, oczywiście jest kilka wyjątków, na które koniecznie należy zwrócić uwagę. Osoby z cerą tłustą musza dokładniej oczyszczać skórę twarzy, szyi i dekoltu, nie tylko wieczorem, ale także z rana, aby usunąć zalegającą warstwę sebum i martwe komórki skóry, które blokują pory. Po każdym umyciu twarzy żelem do cery tłustej należy przetrzeć twarz tonikiem antybakteryjnym, który zmniejsza widoczność porów skóry i zapobiega mnożeniu się bakterii. Ważne jest także stosowanie kremu nawilżającego dobranego do tego typu cery. Co kilka godzin można przykładać do skóry bibułki matujące, które wchłoną nadmiar sebum. Oczywiście do pielęgnacji skóry tłustej należy używać specjalnie przeznaczonych do tego kosmetyków. Przynajmniej raz w tygodniu trzeba wykonać peeling, który pozwoli usunąć martwy naskórek i zaskórniki, które powodują powstawanie trądziku. Nie można zapomnieć o maseczkach ściągających i oczyszczających.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *