Pieluszkowe zapalenie skóry u niemowlaków

Pieluszkowe zapalenie skóry  u niemowlaków pojawia się przynajmniej raz podczas okresu pieluszkowania dziecka. Skóra maluszków jest niezwykle delikatna i skłonna do podrażnień i urazów, dlatego należy zapewnić jej szczególną ochronę poprzez odpowiednią pielęgnację.

Pieluszkowe zapalenie skóry – co to takiego?

Odparzenia u niemowlaka powodują powstanie pieluszkowego zapalenia skóry, a te pierwsze są spowodowane zbyt długim noszeniem pieluszki w której gromadzi się kał i mocz. Zaczerwienienia które pojawiają się na pupie, które w porę nie zostaną odpowiednio pielęgnowane mogą skutkować nadkażeniami bakteryjnymi. Takie nadkażenia powodują, że skóra na pupie dziecka staje się czerwona, mogą pojawiać się krosty, a z odparzeń sączyć się płyn. Kiedy na skórze maluszka pojawi się rumień trzeba działać bardzo szybko, gdyż powoduje on ból. Zaczerwienienia i podrażnienia spowodowane pieluszkowym zapaleniem skóry mogą bardzo szybko rozprzestrzenić się na pachwiny, podbrzusze i uda.

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry oraz jego profilaktyka polega na częstej zmianie pieluszek oraz stosowaniu odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Krem na odparzenia to podstawa pielęgnacji skóry niemowlaka i powinien być on stosowany przy każdej zmianie pieluszki. zmieniając dziecku pieluchę koniecznie trzeba też dokładnie umyć pupę i skórę znajdującą się pod pieluszką. Warto aby skóra pooddychała dlatego podczas przewijania trzeba pozostawić dziecko bez pieluszki. Zanim zaaplikujemy krem na odparzenia trzeba również delikatnie osuszyć skórę. Krem ma ochronić przed podrażnieniami i otarciami, które łatwo ulegają infekcjom. O pieluszkowym zapaleniu skóry i pielęgnacji delikatnej skóry niemowlaków przeczytamy na: https://www.osesek.pl/pielegnacja-skory-noworodka-i-malego-dziecka-jak-radzic-sobie-z-pieluszkowym-zapaleniem-skory-i-otarciami.html

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *