Pierwsze dni połogu

Opuszczenie szpitala po porodzie to bardzo radosna chwila dla całej rodziny. Jednak kobieta, która urodziła musi szczególnie o siebie dbać. Pierwsze dni połogu są niezwykle ważne dla jej zdrowia. Czas połogu trwa zazwyczaj 40 dni, jednak większość kobiet szybciej powraca do pełni sił po narodzinach dziecka.

Pielęgnacja krocza

Coraz częściej kobiety są wypisywane do domu za szwami założonymi na nacięte tkanki krocza. W celu prawidłowej pielęgnacji krocza należy często je myć po każdym oddaniu moczu, czy stolca, zawsze w kierunku od przodu ku tyłowi i osuszać za pomocą papierowych ręczników. Za każdym razem trzeba wymieniać też jałowy gazik lub wkładkę. Na wkładkę trzeba też nałożyć odrobinę wazeliny lub kremu, co pozwala unikać zahaczania o szwy. Trzeba też pamiętać o wietrzeniu krocza, gdyż świeże powietrze przyśpiesza gojenie. Trzeba też pamiętać o częstszym oddawaniu moczu oraz regularnych wypróżnieniach. Te same zasady obowiązują również po zdjęciu szwów. Częstym problemem po porodzie są też hemoroidy. Ulgę młodej mamie przyniosą maści i ciepłe okłady. Dolegliwości zmniejszają się, a po pewnym czasie same ustępują.

Co może niepokoić 

Pierwsze dni połogu powodują niepokój u wielu kobiet. Opieka nad malutkim dzieckiem, dolegliwości poporodowe mogą przysparzać młodej mamie stresu. Koniecznie należy skonsultować się z lekarzem jeżeli pojawią się takie objawy jak: gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, mdłości i wymioty, obfitsze krwawienie niż zwykle. Zaniepokoić powinien też ból i ciążenie w okolicy łydek oraz intensywny ból i stwardnienie piersi. W szóstym tygodniu połogu każda kobieta musi zgłosić się do lekarza ginekologa na wizytę kontrolną.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *