Płodowy zespół alkoholowy – FAS

Jeżeli kobieta w ciąży pije duże ilości alkoholu, istnieje ogromne ryzyko, że jej dziecko urodzi się z zespołem charakterystycznych cech i nieprawidłowości znanych jako płodowy zespół alkoholowy w skrócie FAS (z języka ang. “fetal alcohol syndrome”). Na Starym Kontynencie 1 na 500 dzieci rodzi się z ty schorzeniem, lecz przewiduje się niestety, że ten odsetek będzie wzrastał z powodu coraz większego spożycia alkoholu przez kobiety.

Cechy i Objawy FAS

U dziecka z płodowym zespołem alkoholowym mogą wystąpić następujące cechy i objawy: niska masa urodzeniowa, małe i szeroko rozstawione oczy, a także spłaszczone kości policzkowe i nos. Płytka bruzda nosowo-wargowa, lub jej brak to kolejna cecha. U dzieci z FAS częściej pojawiają się wady serca, a także zaburzenia w budowie kości, takie jak zrośnięte stawy i zdeformowane palce u rąk i stóp, a także skrzywienie kręgosłupa. Zespół odstawienia od alkoholu po urodzeniu, może powodować u dziecka niepokój oraz drżenia, a nawet drgawki.

Zapobieganie FAS

Płodowy zespół alkoholowy jest najczęściej wywołany piciem dużych ilości alkoholu przez kobiety ciężarne. Bezpieczny dla dziecka poziom spożycia alkoholu w czasie ciąży nie jest znany, więc należy uważać, że taki nie istnieje. Nawet umiarkowane i sporadyczne spożywanie alkoholu może spowodować wystąpienie tego zespołu. Dotyczy to pewnego odsetka kobiet nadużywających alkoholu. Bardzo duży wpływ ma model spożywania alkoholu przez matkę, jej sposób odżywiania oraz wrodzona podatność na czynniki uszkadzające. Całkowita abstynencja alkoholowa w czasie ciąży zapobiega wystąpieniu FAS. Kobiety, które piły umiarkowane ilości alkoholu zanim zorientowały się, że są w ciąży nie powinny zbytnio się niepokoić. Jest bowiem mało prawdopodobne, aby taka sytuacja spowodowała poważne uszkodzenie płodu.

Rokowania

Płodowy zespół alkoholowy jest jedną z najczęstszych przyczyn opóźnienia rozwoju umysłowego. Dzieci z FAS mają nieodwracalnie uszkodzony centralny układ nerwowy. Z tego też powodu bardzo prawdopodobne jest opóźnienie rozwoju intelektualnego u takich dzieci, a także trudności w uczeniu się, zaburzenia  w zachowaniach społecznych oraz słaba koordynacja ruchowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *