Pokonać wirusy

Wielkimi krokami zbliża się jesień i chociaż tak bardzo chcielibyśmy zatrzymać lato i cudowną aurę, niestety nie jesteśmy w stanie zatrzymać tak szybko uciekającego czasu. Jesień zwłaszcza w naszym kraju bywa piękna, lecz to właśnie o tej porze roku zaczynają nas dopadać pierwsze sezonowe infekcje. Na chorobotwórcze wirusy powodujące przeziębienie najbardziej narażone są dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.

Jak działają wirusy?

Wirusy to bardzo małe drobnoustroje, które po przeniknięciu do organizmu mogą powodować choroby zakaźne. Wirusy są zbudowane z otoczki białkowej w której zawarty jest charakterystyczny dla nich materiał genetyczny, DNA lub RNA. Wirusy wnikają do organizmu gospodarza aby pozyskać substancje potrzebne do budowy kolejnych cząstek wirusa. W ten sposób doprowadzają do zakłócenia funkcjonowania komórek, a nawet do ich śmierci. Objawy infekcji wirusowej są oznaką, że organizm uruchomił systemy obronne i próbuje walczyć z wirusami. W tym czasie nasz organizm wykazuje objawy reakcji zapalnej. Pojawia się uczucie rozbicia i osłabienie, ból mięśni i stawów oraz ból głowy, a także dreszcze, gorączka lub stan podgorączkowy. Reakcją obronną organizmu jest też wodnisty katar i uczucie zatkanego nosa. Suchy kaszel, zaczerwienienie i ból gardła to również objawy infekcji wirusowej. Rodzaj i nasilenie wyżej wymienionych objawów zależy od miejsca wniknięcia wirusów do organizmu, a także wcześniejszego z nim kontaktu i stanu odporności organizmu. Niekiedy zakażenie wirusowe przebiega bezobjawowo, a w niektórych przypadkach reakcja jest wyjątkowo ostra.

Jak zwalczać wirusy?

Bez wątpienia najważniejszą rolę w zapobieganiu infekcjom wirusowym odgrywa profilaktyka, w tym profilaktyka farmakologiczna. Prowadzenie odpowiedniego stylu życia (ruch na świeżym powietrzu, hartowanie, dieta bogata w witaminę C, higiena itp.), szczepienia ochronne i przyjmowanie farmaceutyków pomoże przetrwać nam i naszym dzieciom sezon zwiększonej zachorowalności na infekcje wirusowe. Najskuteczniejsze są leki przeciwwirusowe, takie jak np. Groprinosin. Groprinosin ulotka zwiera wszelkie informacje dotyczące: składu, działania oraz dawkowania: http://www.hartujmisie.pl/groprinosin/dawkowanie-leku

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *