Porażenie Bella

Porażenie Bella jest rodzajem paraliżu, który dotyczy obrębu twarzy. Nazwa tego schorzenia pochodzi od nazwiska sir Charlesa Bella, który jako pierwszy opisał je w 1820 roku.

Objawy i przyczyny

Porażenie Bella jest samoistnym porażeniem nerwu twarzowego i zazwyczaj dotyczy mięśni jedne strony twarzy. Paraliż postępuje bardzo szybko, gdyż w ciągu godziny mięśnie stają się sparaliżowane. Porażona osoba nie może zmarszczyć czoła, ani zamknąć powieki, opada jej także kącik ust. Bardzo często mowa staje się niewyraźna, a z dotkniętego paraliżem kącika ust może cieknąć ślina. Cła sparaliżowana strona twarzy jest płaska i bez wyrazu. Paraliż Bella może dotknąć każdego i w każdej chwili. Przyczyny choroby nie zostały do końca poznane, chociaż uważa się, że w większości przypadków wynika on z zapalenia wirusowego nerwu twarzowego, który przenosi sygnał z mózgu do mięśni mimicznych twarzy. Ten nerw jest jednym z dwunastu nerwów czaszkowych, a przechodzi on w czaszce przez wąski, kostny kanał, po czym wychodzi na zewnątrz przez mały otwór. Uważa się iż w przypadku porażenia Bella nerw będący w stanie zapalnym obrzmiewa i zostaje uciśnięty w kanale. W ten sposób nie jest on zdolny do przekazywania sygnałów do mięśni twarzowych.

Leczenie i rokowania

Jeśli choroba zostanie szybko zdiagnozowana, to leczenie doustnymi steroidami zmniejszającymi stan zapalny może zahamować postęp paraliżu. Większość osób dotkniętych schorzeniem odzyskuje zdrowie po kilku tygodniach, choć w niektórych przypadkach pozostaje trwałe opadnięcie kącika ust, które można poprawić operacją plastyczną. Szacuje się, że mniej więcej co u dwudziestej osoby objawy porażenia Bella pozostają na stałe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *