Powiększone węzły chłonne – przyczyny

Węzły chłonne pełnią bardzo ważną funkcję w naszym organizmie. Kiedy ulegają powiększeniu dają znak, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Powiększenie węzłów może sygnalizować zarówno niegroźną infekcję jak i nowotwór. Węzły chłonne znajdują się na całym ciele jednak ich największe skupisko znajduje się na szyi, pod pachami i w pachwinach.

Powiększone węzły chłonne

Węzły chłonne najczęściej powiększone są z powodu infekcji bakteryjnych, wirusowych oraz grzybiczych. Niestety powiększone węzły świadczą też o chorobach nowotworowych układu chłonnego, krwi oraz szpiku kostnego np. białaczka, chłoniak czy szpiczak. W przypadku nowotworów pojawiają się też inne objawy takie jak: gorączka, utrata masy ciała, dolegliwości bólowe i noce pocenie się. Powiększone węzły mogą także wskazywać na przerzut nowotworu z pierwotnego miejsca rozwoju albo na początkowe stadium pierwotnego rozrostu guza. Warto wiedzieć, że węzły chłonne częściej powiększają się u dzieci niż u osób dorosłych. Układ limfatyczny kształtuje się do około 12 roku życia. Dlatego u dzieci nawet zwykłe przeziębienie może objawiać się widocznym obrzmieniem węzłów. Obrzmienie węzłów chłonnych może także sygnalizować o chorobach autoimmunologicznych takie jak np. toczeń rumieniowaty lub reumatoidalne zapalenie stawów, czy chorobę Hashimoto. Węzły chłonne mogą również być reakcją na leki lub reakcją poszczepienną.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *