Profilaktyka raka piersi

Rak piersi to bardzo niebezpieczna choroba, która dotyka wile kobiet. O profilaktyce raka piersi musi pamiętać każda kobieta, nie zależnie od wieku w którym się znajduje. W związku z tym, że mamy już październik, czyli miesiąc poświęcony profilaktyce raka piersi piszemy co jest w niej najważniejsze. Niestety rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u Polek. Wcześnie zdiagnozowany nowotwór piersi, może zaoszczędzić długiego i bolesnego leczenia. Profilaktyka raka piersi w naszym kraju ma się coraz lepiej jednak nadal zbyt wiele kobiet zgłasza się do onkologa zbyt późno.

Samokontrola

Profilaktyka raka piersi polega przede wszystkim na samokontroli. Każda, nawet bardzo młoda kobieta może zachorować na raka, dlatego tak ważne jest aby każda z nas umiała samodzielnie zbadać swoje piersi. W zależności od cyklu miesiączkowego w piersiach zachodzą różne zmiany, warto zatem badać swoje piersi w różnych dniach cyklu i zapamiętać ich wygląd, konsystencję i ewentualny obrzęk oraz bolesność przed miesiączką. Następnie trzeba badać piersi przynajmniej raz w miesiącu, zawsze w tym samym dniu cyklu. Kobiety po menopauzie również powinny badać swoje piersi raz w miesiącu.

Badania mammograficzne 

Kolejnym istotnym krokiem w profilaktyce raka piersi są badania mammograficzne, które są wykonywane za pomocą specjalnego aparatu rentgenowskiego. Nie mogą one być wykonywane zbyt często, lecz w sytuacjach gdy jest to niezbędnie potrzebne.O bezwzględnej kontroli może zadecydować lekarz onkolog, po wcześniejszym zbadaniu pacjentki. O profilaktycznej mammografii, wykonywanej co 2 lata powinny pamiętać panie w wieku od 35 do 45 lat, po ukończeniu 45 roku życia mammografia powinna być wykonywana co rok. Mammografii nie mogą wykonywać kobiety w ciąży. Wzrost świadomości w śród Polek, samokontrola i badania mammograficzne oraz USG pozwalają na szybki wykrycie i wyleczenie, czy usunięcie niegroźnych zmian, aby w przyszłości nie stały się nowotworem złośliwym. Profilaktyka pomaga także w wykryciu małych złośliwych zmian i wcześniejszego wyleczenia pacjentki.

Dieta w profilaktyce raka piersi 

Profilaktyka raka piersi to nie tylko samokontrola i badania mammograficzne, to także zachowanie właściwej diety oraz prowadzenie zdrowego trybu życia. W codziennej diecie powinny pojawić się świeże owoce i warzywa, które zawierają wiele witamin i innych cennych składników odżywczych w tym przeciwutleniaczy. Dieta powinna być uboga w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, a waga powinna być utrzymywana na stałym poziomie,nadwaga sprzyja pojawianiu się zmian nowotworowych. Stres i brak aktywności fizycznej również negatywnie wpływają na kobiece zdrowie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *