Profilaktyka raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy, to prawdziwy “morderca” Polek w różnym wieku. Dlatego tak ważna jest jego profilaktyka, która polega na regularnym wykonywaniu cytologi. Program profilaktyki raka szyjki macicy skierowany jest do kobiet w wieku 25-29 lat. Bezpłatną cytologię można wykonać raz na trzy lata, jednak panie obciążone dużym ryzykiem muszą ją wykonywać raz w roku. Oprócz profilaktyki ważne jest też podnoszenie świadomości kobiet na temat tej choroby. Wcześnie wykryty nowotwór zwiększa szanse na całkowite wyleczenie.

Gdzie przeprowadzić badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne w ramach profilaktyki raka szyjki macicy można przeprowadzić w każdym gabinecie ginekologiczno-położniczym, na terenie całego kraju, który ma podpisany kontrakt z NFZ. Badanie cytologiczne można także wykonać w gabinecie położnej POZ, która posiada uprawnienia do pobierania rozmazów cytologicznych. Do przeprowadzenia badania cytologicznego w gabinecie ginekologa lub położnej nie jest wymagane skierowanie. Kobiety, które nie mają 25 lat lub ukończyły 59 rok życia, mogą również skorzystać z badania w ramach porady udzielonej przez lekarza specjalistę. Na wyniki badań oczekuje się około trzech tygodni.

Główne czynniki ryzyka raka szyjki macicy

Do głównych czynników zwiększających ryzyko zachorowalności na raka szyjki macicy zalicza się między innymi:

  • infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego HPV;
  • wiek – największa zachorowalność występuje wśród kobiet pomiędzy 45 a 59 rokiem życia;
  • wczesne rozpoczęcie życia seksualnego;
  • duża liczba porodów;
  • niski statut społeczny i ekonomiczny;
  • niemonogamiczni partnerzy seksualni z wirusem HPV;
  • stwierdzona wcześniej zmiana patologiczna w badaniu cytologicznym;
  • palenie papierosów.

Przed nami Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, którego celem jest zwiększenie świadomości wśród Europejek i zachęcenie ich do wykonania badania cytologicznego, które jest podstawą diagnozy. Niestety rak szyjki macicy rozwija się bezobjawowo, a kiedy da o sobie znać, to często jest za późno wyleczenie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *