Rodzaje i przyczyny zapalenia skóry

Większość rodzajów zapalenia skóry jest wywoływana przez kontakt z zewnętrznymi czynnikami drażniącymi. Spowodowana reakcją alergiczną obecność specyficznych przeciwciał we krwi zalicza się do przyczyn wewnątrzpochodnych. Zapalenie skóry powoduje duży dyskomfort i dla większości jest wyjątkowo wstydliwe.

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry jest reakcją występującą u osób uczulonych na pewne substancje. Zmiany skórne pojawiają się w miejscu kontaktu z alergenem, lecz może zdarzyć się również tak, że zmiany obejmą inne części ciała. Ten typ zapalenia skóry może wywołać np. używanie rękawiczek lateksowych u osób uczulonych na lateks. Do częstych alergenów wywołujących ten rodzaj zapalenia zalicz się też: chrom, składniki gum, kosmetyki, farbo oraz niektóre rośliny,

Zapalenie skóry wywołane czynnikami drażniącymi 

 

Zapalenie skóry spowodowane czynnikami drażniącymi może wystąpić u każdej osoby, jeśli dojdzie do kontaktu skóry z chemiczną substancją drażniącą np. kwasem, zasadą, rozpuszczalnikiem lub detergentem. Zmiany pokazują się tylko w miejscu kontaktu substancji ze skórą.

Zapalenie skóry spowodowane promieniami UV

Zapalenie skóry wywołane przez promienienie UV to stosunkowo rzadko występująca forma alergii na światło słoneczne. W bardzo ciężkich, lecz niezwykle rzadko występujących przypadkach może je wywoływać ekspozycja na światło sztuczne.

Opryszczkowe zapalenie skóry

Opryszczkowe zapalenie skóry objawia się swędzącymi pęcherzykowo-grudkowymi zmianami występującymi symetrycznie, najczęściej na kolanach, łokciach, ramionach, czy pośladkach.  Pojawia się ono w przebiegu celiakii (nietolerancji glutenu). Osoby które są uczulone na białko  znajdujące się w chlebie i innych produktach zbożowych powinny stosować dietę bezglutenową.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłym schorzeniem o podłożu dziedzicznym. Wyprysk atopowy cechuje obecność obszarów bardzo suchej i swędzącej skóry, a w ostrych przypadkach sączących pęcherzy i strupów. AZS ma związek w występowaniem przeciwciał przeciwko alergenom we krwi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *