Różyczka – objawy, leczenie zapobieganie

Różyczka to łagodna lecz bardzo zaraźliwa infekcja wirusowa, która występuje głównie u dzieci. Charakteryzuje się ona głównie powiększonymi węzłami chłonnymi potylicznymi, karkowymi oraz zausznymi oraz drobną, różową plamkowo-grudkową wysypką. Choroba jest groźna jeśli wystąpi u kobiet w ciąży (we wczesnej jej fazie) wówczas istnieje ryzyko zakażenia płodu, które może doprowadzić do poważnych wad wrodzonych.

Objawy różyczki

Pierwsze objawy różyczki pojawiają się około 2-3 tygodni po zakażeniu. Należą do nich ból głowy, niewysoka gorączka, ból gardła i powiększenie węzłów chłonnych, a także charakterystyczna wysypka. Różowe wykwity na skórze spowodowane wirusem różyczki początkowo pojawiają się na twarzy i następnie rozprzestrzeniają się na całym ciele. Wysypka znika po około tygodniu.

Leczenie różyczki

Różyczka nie wymaga specjalistycznego leczenia. Zaleca się odpoczynek w łóżku przez kilka dni. Choroba bardzo łatwo się rozprzestrzenia. i bez trudu można zarazić nią inne osoby. Chory zainfekowany wirusem zaraża już tydzień przed wystąpieniem wysypki i do 5 dni po jej ustąpieniu. Dlatego należy unikać kontaktu z osobami dla których choroba stanowi zagrożenie tj. kobiet we wczesnej fazie ciąży oraz starających się zajść w ciąże.

Zapobieganie różyczce 

Na różyczkę można chorować tylko jeden raz, gdyż jedno zakażenie uodparnia na całe życie. Z uwagi na zagrożenie dla płodu ważne jest, aby dziewczynki były uodpornione przed okresem dojrzewania. Ustalenie czy chorowało się w dzieciństwie na różyczkę bywa bardzo trudne, bowiem wiele osób przechodzi chorobę bezobjawowo lub łagodnie nie zauważając jej. Zalecane jest szczepienie młodych kobiet, które nie mają pewności, czy przeszły chorobę w dzieciństwie. Kobiety planujące macierzyństwo mogą zbadać poziom przeciwciał przeciwróżyczkowych i razie konieczności zaszczepić się. Po szczepieniu nie zaleca się zachodzić w ciąże przez 3 miesiące. Jeśli kobieta zachoruje na różyczkę we wczesnym stadium ciąży ( pierwszy trymestr) istnieje ryzyko nieprawidłowego rozwoju płodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *