Ruch dla zdrowych nóg

Obrzęki, pajączki, opuchlizna i żylaki, to objawy tej samej choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żył. Na to schorzenie cierpi aż połowa kobiet, a najlepszym sposobem by jej zapobiec jest ruch. Niestety obrzęki na nogach pojawiają się nawet jeśli jesteśmy zdrowe. Dlatego nawet będąc w pracy trzeba dbać o ich kondycję dla pięknego wyglądu.

Niewydolność żylna i obrzęki nóg

Obrzęki mogą być również objawem  wielu chorób taki jak np.: niewydolności układu żylnego lub limfatycznego, zaawansowanej niedoczynności tarczycy, choroby serca lub zapalenia stawów. Doświadczony specjalista z pewnością oceni je po wyglądzie. Najczęściej jednak powodem obrzęków jest przewlekła niewydolność żylna. Do objawów niewydolności żylnej poza obrzękami należą także uczucie ciężkości nóg, nagłe i bolesne skurcze w łydkach pajączki oraz żylaki. Ryzyko wzrasta jeśli prowadzimy siedzący tryb życia, a także w okresie ciąży, nadwadze i przy terapii hormonalnej.

Co robić aby zapobiegać obrzękom i niewydolności żylnej?

Obrzęk nóg nie będzie nam straszny jeśli kilka razy staniemy na palcach, a następnie na całej stopie. Pompa mięśniowa od razu zacznie wypychać zalegającą w kończynach krew do góry i poczujemy ulgę. Takie proste i szybkie ćwiczenie można wykonać w każdej chwili nawet pracując. Aby zapobiegać skutkom niewydolności żylnej, specjaliści zalecają stosowanie tzw. terapii uciskowej, czyli noszenie specjalnych rajstop lub opasek na stopy lub nogi, które zapobiegają zastojom krwi w żyłach. Po pracy warto położyć się z nogami uniesionymi do góry. Ulgę przyniosą także maści i żele przeciw obrzękom, moczenie nóg w tym brodzenie w morzu, a także masaże stóp i całych nóg. Skórę nóg warto codziennie natłuszczać oliwką i nawilżać balsamami, aby pomimo obrzęków i opuchlizny zachowała elastyczność. Unikać trzeba wysokich obcasów oraz sauny i solarium. Jednak najskuteczniejszą metodą zapobiegania pajączkom, żylakom i obrzękom jest ruch. Warto uczęszczać na spacery, jeździć na rowerze, czy też zapisać się na fitness. Zalecane jest również rzucenie palenia, gdyż nikotyna niszczy żyły i tętnice.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *